Próba zamachu stanu w Turcji

15 lipca 2016
Helikoptery i samoloty nad miastem. Wojsko na ulicach. Nagrania z Ankary
Helikoptery i samoloty nad miastem. Wojsko na ulicach. Nagrania z Ankary
youtube.com/Isabel Laurent/Dijitalevren
Lipcowy pucz wojskowy w Turcji zakończył się niepowodzeniemyoutube.com/Isabel Laurent/Dijitalevren

Po dokonanej w nocy z 15 na 16 lipca przez część armii tureckiej nieudanej próbie zamachu stanu, władze kraju zdołały opanować sytuację na ulicach, w Turcji panuje jednak polityczny chaos. Prezydent Erdogan zapowiedział ukaranie winnych. Aresztowany został m.in. generał Adem Huduti, dowódca drugiej armii broniącej granicy z Syrią, Irakiem i Iranem.

Turecki premier Binali Yildrim poinformował w sobotę, że w wyniku próby puczu zginęło 161 osób, a 1440 zostało rannych (dane te dotyczą wyłącznie cywili i policjantów, którzy stanęli po stronie rządu). Po stronie puczystów zginęły 104 osoby. W sumie - 265 zabitych. Oprócz tego zatrzymano 2839 wojskowych, wliczając w to oficerów i szeregowych.

W sobotni wieczór turecka państwowa agencja prasowa Anatolia podała, że aresztowany został gen. Adem Huduti, dowódca chroniącej granic Turcji z Syrią, Irakiem i Iranem Drugiej Armii. Jest on najwyższym rangą oficerem, zatrzymanym dotąd w tej sprawie.

Dożywocie dla 121 osób. Wyroki za próbę puczu

Turecki sąd skazał w piątek 121 osób na kary dożywotniego więzienia za powiązania z udaremnionym zamachem stanu z 2016 roku. Po nieudanym puczu władze dokonały czystek w wielu sferach życia na bezprecedensową skalę.

Dożywocie dla ponad 150 osób. Wśród skazanych były doradca prezydenta

Turecki sąd skazał w czwartek na karę dożywotniego pozbawienia wolności 151 osób - podała prywatna agencja DHA. Wyrok ten kończy jeden z najważniejszych procesów po udaremnionym puczu z lipca 2016 roku. Wśród skazanych są między innymi Ali Yazici, były doradca tureckiego prezydenta, oraz były dowódca sił lotniczych Akin Ozturk.

Trzy lata napięć. Turcja zwolniła z więzienia naukowca NASA

Władze Turcji zwolniły w środę z więzienia Serkana Golge, mającego amerykańskie i tureckie obywatelstwo byłego pracownika NASA - poinformował Departament Stanu USA. Przetrzymywanie naukowca przez prawie trzy lata było źródłem napięć na linii Ankara-Waszyngton.

Wyszedł z więzienia. Wróci, jak straci mandat

Turecki sąd kasacyjny zwolnił z więzienia opozycyjnego deputowanego Enisa Berberoglu, który w lutym został skazany na blisko sześć lat pozbawienia wolności za "ujawnienie tajemnic rządowych".