Piąta rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2015

Rosja nie zmieniła swojego stanowiska w sprawie wraku polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154M - oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Na zadane w tej sprawie pytanie korespondenta TVN w Moskwie odpowiedziała, że szczątki tupolewa są dowodem w prowadzonym śledztwie. Jak zapewniła, strona rosyjska jest gotowa do rozmów na ten temat. - Nie będzie żadnych pytań, których nie można by było zadać - oznajmiła Zacharowa.

W Krakowie odbyły się w sobotę obchody piątej rocznicy pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Brali w nich udział m.in. Marta Kaczyńska, Jarosław Kaczyński i kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda.

- Co to znaczy zabezpieczyć eksterytorialność w Federacji Rosyjskiej? Wolne żarty - stwierdził w "Faktach po Faktach" Bartłomiej Sienkiewicz, dyrektor Instytutu Obywatelskiego i były szef MSW. Odniósł się w ten sposób do zarzutów Jarosława Kaczyńskiego pod adresem rządu Donalda Tuska, że ten nie zadbał właściwie o miejsce katastrofy smoleńskiej.

Nieumiejętność poradzenia sobie ze śledztwem dotyczącym katastrofy smoleńskiej obnażyło słabość polskiego państwa - stwierdziła w programie "Kawa na ławę" w TVN24 Barbara Nowacka (Twój Ruch), córka zmarłej w katastrofie prezydenckiego Tupolewa Izabeli Jarugi-Nowackiej.

Czy najważniejsze osoby w państwie latają bezpiecznie? Czy lepiej zabezpieczone jest dowództwo polskiej armii? Jak zmieniły się procedury, wyszkolenie załogi i sprzęt? Pięć lat po katastrofie smoleńskiej te pytania same nasuwają się na myśl. ("Fakty" TVN).

- Może Donald Tusk był w kościele, my o tym nie musimy wiedzieć - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski z PO, pytany, dlaczego były premier oficjalnie nie uczcił rocznicy katastrofy smoleńskiej. - Tusk ucieka od odpowiedzialności za Smoleńsk - stwierdził Witold Waszczykowski z PiS.

Po katastrofie smoleńskiej wiele miało się zmienić. Z jednej strony opracowywano nowe przepisy bezpieczeństwa związane z podróżowaniem najważniejszych osób w państwie, z drugiej zaś rozpoczęto dyskusję o zakupie nowej floty powietrznej dla VIP-ów. Tej jednak, pięć lat po śmierci śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i 95 innych osób pod Smoleńskiem, wciąż nie ma. Na ile bezpieczne są powietrzne podróże polskich urzędników państwowych? ("Polska i Świat")

- Przed pięciu laty zrodził się wielki ruch, który nie pozwolił zapomnieć o Lechu Kaczyńskim, nie pozwolił na kłamstwo. 5 lat po katastrofie, po początku tego ruchu przyszło mi podziękować tym, którzy ten ruch tworzyli i tworzą. A są tacy, którzy chcą by zapomniano, którzy pozwalają kłamać - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński na zakończenie marszu pamięci zorganizowanego w piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Poczucie wspólnoty po katastrofie smoleńskiej trwało zaledwie kilkanaście minut - stwierdziła w "Piaskiem po oczach" w TVN24 Elżbieta Jakubiak, była szefowa gabinetu Lecha Kaczyńskiego. Jej zdaniem przejęcie Kancelarii Prezydenta było "zapalnym ogniem", który doprowadził do tego, że zniknęła jedność po tragedii. Przeciwnego zdania był obecny zastępca szefa kancelarii Sławomir Rybicki.

- Bardzo się bałam tych rozmów - wspominała w „Faktach po Faktach” Ewa Ewart, która w miesiącach po katastrofie w Smoleńsku przeprowadziła szereg wywiadów z rodzinami ofiar. Później posłużyły one za podstawę filmu dokumentalnego „W milczeniu”. - Były momenty ogromnego wzruszenia - wspomina i dodaje, że czasem trzeba było przerywać nagrywanie.

- Premier po katastrofie smoleńskiej powinien złożyć natychmiast zastrzeżenie, że konwencji chicagowskiej nie stosuje się do samolotów wojskowych - ocenił w "Faktach po Faktach" Ryszard Kalisz z Domu Wszystkich Polska. - Wtedy w ciągu tych pierwszych godzin mogliśmy od Putina bardzo wiele wytargować, wiele uzyskać - podkreślił Adam Bielan z Polski Razem.

- Państwo polskie nie zdało egzaminu, jeśli chodzi o postępowanie po katastrofie smoleńskiej - mówił w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w 5. rocznicę tej tragedii wygłosił przemówienie przed Pałacem Prezydenckim. Podkreślał, że po 10 kwietnia 2010 r. doszło do eksplozji nienawiści i podeptano elementarne zasady europejskiej kultury. Według niego, działo się tak "za zgodą albo wręcz z inspiracji" władz.

- Tragedia smoleńska była pierwszą salwą wymierzoną w pokój światowy w Europie - uważa Antoni Macierewicz (PiS). Szef parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską przedstawił w piątek najnowszy raport z prac swojej komisji. Tezy pozostały niezmienne - przyczyną katastrofy miała być seria wybuchów. Macierewicz mówił o "męczeńskiej śmierci" ofiar. Część rodzin ofiar katastrofy ponowiła zaś apel do rządu Ewy Kopacz, by podjął starania na rzecz wszczęcia międzynarodowego śledztwa.

Większość symulacji usiłujących odtworzyć tragiczny lot Tu-154M skupia się na jego ostatniej fazie. Na podstawie ustaleń biegłych prokuratury wojskowej i danych z polskiego rejestratora lotu ATM przywiezionego z Moskwy dwa dni po katastrofie, mamy specjalną analizę lotu. Przypominamy archiwalny materiał "Faktów" TVN.

To, co się wydarzyło pięć lat temu w naszej ojczyźnie, jest wielkim krzyżem. Trzeba podejść do tego z chrześcijańską wiarą. Trzeba też wszystko, co jest do wyjaśnienia, wyjaśnić do końca, żeby nie pojawiały się ciągle nowe elementy tej składanki dramatycznej, która będzie nas dzielić nie wiadomo dokąd - mówił metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, podczas mszy świętej odprawionej w Świątyni Opatrzności Bożej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.