Patriarcha Cyryl I w Polsce

16 sierpnia 2012

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl oświadczył, że jest głęboko przekonany, iż przesłanie do narodów Rosji i Polski stwarza światopoglądowe i psychologiczne przesłanki do otwarcia nowego rozdziału w stosunkach między nimi. - Wszak dwa nasze narody historycznie zawsze żyją razem - stwierdził kapłan.

- Nie czuję, żeby Polacy byli skłóceni z Rosjanami, bo różnice są z politykami - z Putinem, Stalinem - a nie z ludźmi - tak ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski argumentuje nieprzeczytanie podczas dzisiejszej mszy świętej w Gliwicach dokumentu o pojednianiu między Polakami a Rosjanami. I w TVN24 wylicza kolejne powody swojej decyzji: niewiarygodność Cyryla I i świecką oprawę uroczystości podpisania dokumentu.

Słynny dokument o pojednaniu narodów Polski i Rosji, podpisany niedawno przez abp Michalika i patriarchę Cyryla, trafił na ambony polskich kościołów. Można go usłyszeć dziś podczas mszy. Opinie wiernych są skrajne: od narzekań na dłużyznę i określeń, że to "niezbyt ciekawe" po pełne zrozumienia i aprobaty wypowiedzi, iż "to dobrze, że doszło do pojednania chrześcijan". - Byle do tego nie mieszać za dużo polityki - stwierdziła uczestniczka jednej z mszy.

Trzy dni wizyty w Polsce patriarchy Cyryla I były ważnym krokiem w kierunku zbliżenia, stwierdził przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. - Myślę, że to dobre ziarno zostało rzucone - podkreślił.

Z wizyty patriarchy Cyryla w Polsce zadowolona jest rosyjska prasa. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk uważa z kolei, że wystosowane wraz z Kościołem katolickim przesłanie do narodów Polski i Rosji było silnym apelem o pojednanie między prawosławnymi a katolikami.

Polacy i Rosjanie wiedzą, że budowanie dobrego społeczeństwa bez Boga jest skazane na niepowodzenie - powiedział na Św. Górze Grabarce (Podlaskie) zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi patriarcha Cyryl I. Uroczystości Przemienienia Pańskiego, w których wziął udział, były ostatnim punktem jego czterodniowego pobytu w Polsce. Patriarcha wraz z towarzyszącą mu delegacją ok. 17.30 odleciał do Rosji z warszawskiego wojskowego lotniska na Okęciu.

Podpisanie przez patriarchę Cyryla I i przewodniczącego Episkopatu Polski przesłania obu Kościołów wzywającego do pojednania i dialogu to kolejne wydarzenie świadczące o poprawie stosunków polsko-rosyjskich - uważa Bronisław Komorowski. - To nie jest sztuka przyjaźnić się i współpracować jak nie ma żadnych problemów i nie ma sprzecznych interesów - powiedział prezydent w programie Macieja Wierzyńskiego "Horyzont".

Patriarcha Cyryl I rozpoczął w sobotę uroczystości Święta Przemienienia Pańskiego w sanktuarium na Św. Górze Grabarce. W niedzielę, wraz z metropolitą Sawą, obejmie przewodnictwo nad główną liturgią. Według policji, w sobotę na Grabarce zebrało się już ok. 15 tysięcy osób.

- To jest pierwszy krok. Szanujemy przekonania wszystkich, natomiast nie możemy tkwić w przeszłości - w ten sposób Henryk Muszynśki, były arcybiskup metropolita gnieźnieński komentuje wspólne przesłanie podpisane przez patriarchę Cyryla I i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika.

"Wydarzenia naszej wspólnej, często trudnej i tragicznej historii, rodzą niekiedy wzajemne pretensje i oskarżenia, które nie pozwalają zagoić się dawnym ranom" - czytamy we wspólnym przesłaniu do narodów Polski i Rosji, podpisanym przez Cyryla I i abp. Józefa Michalika. Sygnatariusze dokumentu wyrażają przekonanie, że uda się "poznać niezakłamaną prawdę historyczną", "wyjaśnić wątpliwości" i "przezwyciężyć negatywne stereotypy".

Patriarcha Moskwy i Rusi Cyryl powitany został w Polsce niczym prezydent - taką opinię wydały rosyjskie media. Cyryla I w Warszawie witała m.in. kompania reprezentacyjna i eskorta motocyklistów. Patriarcha pozostanie w naszym kraju cztery dni.

"Afera zegarkowa", skandal z apartamentem, proces Pussy Riot - na zwierzchnika rosyjskiego prawosławia spada ostatnio mnóstwo krytyki. Patriarcha Moskwy Cyryl roztrwonił większość kredytu zaufania, jaki dostał 3,5 roku temu. Taka jest cena sojuszu z coraz mniej popularnym putinowskim państwem.

Erudyta, który często wypowiada się w sprawach rosyjskiej polityki, spotyka się z prezydentem i premierem, a także dąży do pojednania Polaków i Rosjan. Patriarcha Moskwy i całej Rusi - Cyryl I - dziś, o godz. 13 przybędzie do Polski. W trakcie jego wizyty ma zostać podpisane wspólne przesłanie Kościołów prawosławnego w Rosji i katolickiego w Polsce wzywające oba narody do pojednania i wzajemnego przebaczenia.

Ta wizyta daje możliwość "zastanowić się nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością" - powiedział patriarcha Moskwy Cyryl I tuż po przylocie do Polski. Z Okęcia zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej udał się do świątyni na warszawskiej Pradze. Następnie spotkał się z polskimi biskupami, a pod wieczór udał się do Belwederu na spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Wizyta potrwa do 19 sierpnia.

Pojednanie polsko-rosyjskie, podobnie jak wcześniej polsko-niemieckie, może przynieść pierwsze owoce dopiero po latach - ocenili sekretarze generalni episkopatów Polski i Niemiec: bp Wojciech Polak i ks. prałat Hans Langendoerfer, którzy spotkali się w piątek w Warszawie.