Konflikt w Strefie Gazy

14 listopada 2012

W nocy z soboty na niedzielę izraelskie samoloty zaatakowały obiekty Hamasu w Strefie Gazy. Do ataku doszło kilka godzin po wystrzeleniu trzech rakiet z palestyńskiej enklawy w kierunku południowego Izraela.

Jak przekazało w piątek rano ministerstwo obrony Izraela, izraelskie lotnictwo atakuje z powietrza terrorystyczne cele zlokalizowane w Strefie Gazy. Ataki są reakcją na wystrzelenie ze Strefy Gazy pięciu pocisków w stronę Izraela.

Dwudniowa operacja militarna w Strefie Gazy "zakończyła się" - oświadczył rzecznik izraelskiej armii, potwierdzając tym samym informacje o zawieszeniu broni ogłoszone wcześniej przez organizację bojową Palestyński Islamski Dżihad. Wątpliwości co do zgody Izraela na odstąpienie od ataków wzbudziła wypowiedź szefa dyplomacji Jisraela Kaca.

W odwecie za ataki lotnicze na lidera organizacji Palestyński Islamski Dżihad, ze Strefy Gazy od wtorku w stronę Izraela wystrzelono ponad 200 rakiet. Większość przechwycił system Żelazna Kopuła, ale kilka spadło na ziemię. Uderzenie rakiety w jezdnię autostrady zarejestrowano na nagraniu.

W wielu izraelskich miastach rozległy się syreny alarmowe, a ludzie udali się do schronów po tym jak ze Strefy Gazy wystrzelono w środę nad ranem kolejne rakiety w kierunku Izraela - poinformował Tel-Awiw. Dodano, że w kontrataku izraelskich sił powietrznych zginął palestyński bojownik. Według ministerstwa zdrowia autonomicznej Strefy Gazy od wtorku w wymianie ognia zginęło 18 Palestyńczyków, a około 50 zostało rannych.

Izrael "nie jest zainteresowany eskalacją konfliktu", ale walka z palestyńskim ugrupowaniem Islamski Dżihad może być długa - powiedział we wtorek premier Benjamin Netanjahu w reakcji na ataki rakietowe ze Strefy Gazy. Wcześniej Unia Europejska wezwała do "szybkiej deeskalacji" konfliktu.

We wtorkowym ataku izraelskiego lotnictwa w Strefie Gazy zginął wysoki rangą przywódca palestyńskiego ugrupowania Islamski Dżihad Baha Abu Al-Atta. Reuters podaje, że drugą ofiarą śmiertelną jest jego żona. Izrael oskarża wspieraną przez Iran organizację o serię ataków terrorystycznych. "Abu Al-Atta był tykającą bombą" - napisano w oświadczeniu izraelskiego wojska. W odpowiedzi ze Strefy Gazy wystrzelono w stronę Izraela serię rakiet. Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski zwrócił się na Twitterze do Polaków przebywających w tym kraju o zachowanie ostrożności.

Sekretarz generalny ONZ Antoni Guterres nie kryje zaniepokojenia planami izraelskiego premiera. Jego zdaniem jeśli zostałyby wdrożone, stanowiłyby "poważne naruszenie prawa międzynarodowego". Benjamin Netanjahu ogłosił we wtorek, iż w przypadku wygrania wyborów parlamentarnych zarządzi aneksję palestyńskich terenów.

O potrzebie politycznego rozwiązania konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami mówiła kanclerz Angela Merkel w czwartek podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem w Berlinie. Merkel opowiedziała się za wcieleniem w życie koncepcji dwóch odrębnych państw, "nawet jeśli cel ten wydaje się coraz trudniejszy".

Amerykańskie kongresmenki Partii Demokratycznej Rashida Tlaib i Ilhan Omar otrzymały zakaz wjazdu do Izraela - podał w czwartek szef ministerstwa spraw wewnętrznych tego kraju Arje Deri. Postanowienie izraelskich władz tłumaczył poparciem kongresmenek dla ruchu nawołującego do bojkotu Izraela za jego politykę wobec Palestyńczyków. Decyzja Izraela znieważa demokratyczne wartości - skomentowała Omar.

Ciało młodego izraelskiego wojskowego znaleziono w czwartek nieopodal żydowskiego osiedla na Zachodnim Brzegu Jordanu. Jak przekazała armia Izraela, na ciele 19-latka znajdowały się rany od ciosów nożem.

Strona palestyńska nie była informowana o organizowanej przez USA w Bahrajnie konferencji o gospodarczej części bliskowschodniego planu pokojowego administracji prezydenta Donalda Trumpa - oświadczył w poniedziałek palestyński premier Mohammed Sztajeh. Jak pisze "Wall Street Journal", plan Waszyngtonu dla tego regionu opiera się na wysiłkach z okresu transformacji gospodarek takich krajów jak Polska, Japonia czy Singapur.