Konferencja w Monachium

14 lutego 2016
13.02.2016 | Prezydent Duda w Monachium. Spór o bezpieczeństwo oraz interesy
13.02.2016 | Prezydent Duda w Monachium. Spór o bezpieczeństwo oraz interesy
Fakty TVN
Waszczykowski brał udział w 52. konferencji w MonachiumFakty TVN

Zakończona14 lutego 2016 r. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (MSC) uważana jest za papierek lakmusowy sytuacji w polityce międzynarodowej. W tym roku, mimo postępów w kwestii Syrii, przebiegała w cieniu sugerowanej przez Rosję "nowej zimnej wojny".

Przez długi czas w rosyjskiej polityce obowiązywał podział ról na dobrego i złego policjanta. Tym dobrym, sygnalizującym wolę porozumienia z Zachodem był Dmitrij Miedwiediew, w latach 2008-2012 prezydent, a obecnie premier Rosji. Rola złego policjanta zarezerwowana była od dawna dla Władimira Putina – bezkompromisowego i twardego przywódcy dążącego do odbudowy rosyjskiego imperium.

Zakończona w niedzielę konferencja w Monachium dowiodła, że ten tradycyjny podział należy do przeszłości. W swoim wystąpieniu na forum MSC Miedwiediew pokazał, że w polemice z Zachodem ani o jotę nie ustępuje swojemu prezydentowi. W wygłoszonym w sobotę przemówieniu, które - jak zauważył „Der Spiegel” - ze względu na ostry ton i szybkość wypowiedzi "doprowadziło do rozpaczy tłumaczy", obarczył Zachód odpowiedzialnością za staczanie się w kierunku nowej zimnej wojny pomiędzy jego krajem a Zachodem. Premier przypomniał, że w 2007 roku właśnie w Monachium Putin ostrzegał przed negatywnymi skutkami "ideologicznych stereotypów i podwójnej moralności Zachodu". Zdaniem Miedwiediewa "od 2007 roku sytuacja stała się jeszcze bardziej dramatyczna", Europa "znajduje się w obliczu klęski migracyjnej", a "relacje między UE a Rosją są zepsute". Ostro skrytykował NATO, Europę i USA za przedstawianie Rosji jako największego zagrożenia dla pokoju. - Czy naprawdę potrzebny jest trzeci światowy wstrząs, abyśmy zrozumieli, że potrzebna jest współpraca, a nie konfrontacja? – pytał rosyjski premier, sugerując bez ogródek, że możliwa jest trzecia wojna światowa.

Amerykanie zbojkotowali kolację u premiera Bawarii

Delegacja amerykańskich senatorów na Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa zbojkotowała uroczystą kolację w rezydencji premiera Bawarii Horsta Seehofera na znak protestu przeciwko niedawnej jego wizycie w Moskwie - informuje w niedzielę "Der Spiegel".

Putin rozmawiał z Obamą. "Obie strony wyraziły zadowolenie"

Prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych Władimir Putin i Barack Obama pozytywnie ocenili wynik rozmów, które mają doprowadzić do wstrzymania działań wojennych i przełamać impas w syryjskim konflikcie - poinformowała służba prasowa Kremla.

Polska i Francja przeciw formule ministrefy Schengen

Prezydent Andrzej Duda i premier Francji Manuel Valls zadeklarowali w sobotę podczas 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że są przeciwni tworzeniu jakiejkolwiek koncepcji ministrefy Schengen - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Były szef MON: Bazy NATO nie wchodzą w grę. Wymagałoby to ogromnych środków

Ustanowienie w naszym regionie baz NATO nie wchodzi w grę, bo wymagałoby to ogromnych środków - ocenił w "Horyzoncie" w TVN24 Janusz Onyszkiewicz, były szef MON. Zdaniem Romualda Szeremietiewa, byłego wiceministra obrony narodowej, obecność sił NATO powstrzymuje Rosję przed gwałtownymi działaniami, ale nie musi być tak zawsze.

Waszczykowski: deklaracja NATO-Rosja z 1997 roku już nie obowiązuje

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział w sobotę w Monachium, że decyzje podjęte w 2014 roku na szczycie NATO w Newport nie wystarczą do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa. Jego zdaniem deklaracja NATO-Rosja z 1997 roku już nie obowiązuje w części dotyczącej zakazu rozmieszczania na terytorium nowych krajów NATO oddziałów i instalacji wojskowych.

Steinmeier rzecznikiem Miedwiediewa. "Chciał powiedzieć, że..."

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier zapewnił w sobotę, że między Zachodem a Rosją nie ma nowej zimnej wojny. Jego zdaniem premier Rosji Dmitrij Miedwiediew chciał w swoim wystąpieniu raczej ostrzec przed powrotem sytuacji sprzed upadku żelaznej kurtyny.

Duda w Monachium: Nord Stream 2 nie ma ekonomicznego sensu

Nie ma ekonomicznego powodu dla budowy gazociągu Nord Stream 2 – mówił w sobotę w Monachium prezydent Andrzej Duda. Podkreślał, że partnerstwo w Unii Europejskiej oznacza dla niego wzajemny szacunek dla interesów krajów. W krytyce tego planu wtóruje mu Petro Poroszenko, który jest zdania, że budowa drugiej nitki gazociągu przyczyni się do uzależnienia Europy od rosyjskiego gazu.

Miedwiediew oskarża: Zachód odpowiedzialny za nową zimną wojnę

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew w wystąpieniu na forum 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w sobotę obarczył Zachód odpowiedzialnością za nową zimną wojnę pomiędzy jego krajem a Zachodem. Siergiej Ławrow stwierdził z kolei, że w odniesieniu niektórych regionów świata relacje między Zachodem i Rosją są nawet gorsze.

Duda w Monachium: Rosja jest bezlitosna, potrzebne twarde stanowisko NATO

Polska zdaje sobie sprawę ze skutków kryzysu migracyjnego i widzi związane z nim problemy, zwraca uwagę na kwestię Brexitu, ale z punktu widzenia polityki zagranicznej prowadzonej przez Warszawę najważniejsze w rozmowach o Europie jest przesunięcie sił NATO na wschód - tłumaczył w czasie sobotniej dyskusji na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium prezydent Andrzej Duda.

Wojna i pokój. Steinmeier, Miedwiediew i Valls przemówili na początek konferencji

Premier Francji Manuel Valls ostrzegł, że Unia Europejska może się rozpaść, premier Rosji Dmitrij Miedwiediew skrytykował sankcje stosowane wobec jego kraju, a Frank-Walter Steinmeier stwierdził, że na kontynent wróciły "demony, które wydawały się martwe". Szef niemieckiej dyplomacji otworzył w sobotę główne obrady 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.