Działkowcy przed Trybunałem

11 lipca 2012

Działkowcy bardzo radzi ze spotkania z Tuskiem

- Projekt obywatelski dotyczący ogrodów działkowych może być wiodącym podczas sejmowych prac nad nowymi przepisami - powiedział w sobotę premier Donald Tusk po spotkaniu z działkowcami. Dotychczas obowiązujące przepisy zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

Prawnicy "zmiażdżyli" ustawę o działkach już siedem lat temu. Posłowie przegłosowali

Problemów z kontrowersyjną i zakwestionowaną w środę przez Trybunał Konstytucyjny ustawą o rodzinnych ogródkach działkowych by nie było, gdyby w 2005 roku posłowie posłuchali miażdzącej opinii prawnej i ustawę odrzucili. Tak się jednak nie stało, ponieważ w ferworze walki przedwyborczej politycy bili się o każdy głos. Na jesieni SLD oddało władzę, a wybory wygrało PiS. TVN24 dotarła do ówczesnej opinii ws. ustawy.

Wszystkie partie obiecują: Nie skrzywdzimy działkowców

Wszystkie sejmowe partie zgodnie zapewniają, że są za utrzymaniem praw działkowców. - Właściciele ogródków nie mają się czego obawiać - mówi Paweł Olszewski z PO. PiS i SLD zapowiadają z kolei, że zajmą się przygotowaniem projektu nowej ustawy. Wspólną pracę nad przepisami zapowiedziała Ewa Kopacz.

Działkowcy: To koniec, zabiorą nam nasz raj

Stracimy swoje działki - mówią działkowcy po orzeczniu Trybunału Konstytucyjnego. Boją się zwłaszcza tego, że nie będą w stanie ponosić wysokich kosztów dzierżawy i podatku od gruntu oraz tego, że samorządy zmienią teraz przeznaczenie terenu, na którym są ogrody i je zlikwidują.

"Działkowcy zostali pozbawieni swoich wszystkich praw"

Działkowcy zostali pozbawieni swoich wszystkich praw - tak wyrok Trybunału Konstytucyjnego ocenia prezes Polskiego Związku Działkowców, Eugeniusz Kondracki. PZD zarzuca Trybunałowi uchybienia formalne, brak uwzględnienia argumentów działkowców i przekonuje, że za orzeczeniem stoi chęć przejęcia ich gruntów.

Po wyroku Trybunału. "To druzgocąca krytyka"

To druzgocąca krytyka - tak wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów o ogrodach działkowych podsumował w TVN24 mecenas Piotr Schramm. Tym bardziej, że jak stwierdził, zakwestionowana została większość przepisów. - W zasadzie 24 z 38 art. - zaznaczył.

"Nie bądźmy zadrośni i pazerni, że ktoś ma działkę"

Sympatyzuję ze związkiem działkowców, to społeczność o ponad 100-letniej historii - powiedział w programie "Jeden na jeden" wicepremier Waldemar Pawlak. Jego zdaniem, należy utrzymać status quo. - Nie bądźmy zazdrośni i pazerni, że ktoś ma działkę - stwierdził Pawlak.

Największy skarb milionów Polaków. I prezesa

Ogródki działkowe mają w Polsce ponad stuletnią tradycję. Ich właściciele zrzeszeni są w Polskim Związku Działkowców, kierowanym przez kontrowersyjnego prezesa Eugeniusza Kondrackiego.

Wyrok Trybunału ws. ustawy o działkowcach. Niezgodna z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że 24 artykuły ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych są niezgodne z ustawą zasadniczą. Wyrok TK dotyczy ponad 966 tysięcy działek o łącznej powierzchni ponad 43 tysięcy hektarów. Na decyzję sędziów czekało kilka milionów osób korzystających ze swoich ogródków.