Burdy na "Marszu Niepodległości"

12 listopada 2013

Na ulicach Warszawy, która została doświadczona przez wojnę, nie ma miejsca na hasła, które mają znamiona faszystowskie - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Miasto stołeczne nie otrzymało jeszcze zgłoszenia, jeśli chodzi o tegoroczny marsz niepodległości - a swój marsz w miejsce marszu stowarzyszenia Bąkiewicza, zarejestrowała grupa "14 Kobiet z Mostu". Jacek Tacik.

Na publiczne wezwanie Roberta Bąkiewicza zostałem "obrońcą kościołów". Byłem świadkiem polowania na Antifę. Brałem udział w tajnym szkoleniu. Uczyłem się strzelać. Ochraniałem Marsz Niepodległości i widziałem płonące mieszkanie. To relacja ze środka Straży Narodowej.

Decyzją Hanny Gronkiewicz-Waltz Marsz Niepodległości, który miał odbyć się 11 listopada, został w tym roku zakazany. Uzasadniając swoją decyzję, prezydent przywoływała nie tylko rezolucję Parlamentu Europejskiego, ale też informacje o grupach neonazistowskich i neofaszystowskich, które zamierzają do Warszawy przyjechać. Materiał "Faktów o Świecie".

- To coś, co ewidentnie mogło dziać się w Berlinie w latach trzydziestych. Narodowcy są nastawieni na siłę, na pięść, na krzyki - komentował gość programu "Wstajesz i weekend", fotograf Chris Niedenthal, który znalazł się marszu narodowców 11 listopada w Warszawie.

- Kilka transparentów rasistowskich przedstawiono w którejś z publikacji na Zachodzie jako marsz 60 tysięcy nazistów. To skandaliczne uogólnienie i nie powinno nigdy mieć miejsca - stwierdził w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Adam Bielan, wicemarszałek Senatu. - Tam zdecydowana większość ludzi manifestowała przywiązanie do Polski i swój patriotyzm - dodał.

Postawiłem przed komendantami zadanie zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy będą czcić Święto Niepodległości – poinformował w czwartek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. W stolicy w sobotę będzie na służbie ponad 6 tysięcy funkcjonariuszy. - Współpraca z organizatorami Marszu Niepodległości daje wysoki poziom gwarancji spokojnego przebiegu wydarzenia - powiedział Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk.