Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu wzbogaciło się o nowy eksponat - schron z czasów okupacji. Podczas jego przenosin, w podstawie odkryto zatopioną w betonie kartkę z napisem "Posen". - Według naszej wstępnej oceny jest to bilet lub kartka żywnościowa - mówi Arkadiusz Maciejewski, kierownik placówki.
Ważący 8 ton schron można podziwiać na ekspozycji zewnętrznej Muzeum Uzbrojenia. Ustawiony został przy głównej bramie wjazdowej do placówki. Stoi przy płocie, dzięki czemu nawet gdy muzeum jest zamknięte, można go zobaczyć.
Uratowany przed zagładą
- Jest to schron typu Ein-Mann-Bunker, które stawiano w Poznaniu w latach 1943-1944. Wówczas w Poznaniu pojawiło się zagrożenie nalotami i w trakcie ich trwania, można było ukryć się w tych konstrukcjach. W przypadku bezpośredniego uderzenia, beton nie był w stanie ocalić ukrywającego się w nim człowieka przed śmiercią, jednak stanowił skuteczną ochronę przed odłamkami, gdy bomby spadały na przykład na sąsiednie budynki. Ten schron jest nietypowy, bo jest większy. Mieściły się w nim 2-3 osoby - wyjaśnia Arkadiusz Maciejewski, kierownik Muzeum Uzbrojenia.
Schron dotychczas stał na terenie Starej Rzeźni, w miejscu gdzie docelowo ma się znaleźć zabudowa usługowo-mieszkaniowa. Istniało więc spore ryzyko, że podzieliłby los podobnych obiektów, które zniszczono podczas budowy nowego dworca PKP i Poznań City Center.
- O przeniesienie schronu zabiegaliśmy od wiosny a sama akcja trwała łącznie trzy tygodnie. Koszt samej operacji był niewielki - największe wydatki to wynajem koparki i dźwigu. Sporo pomogli nam też pasjonaci - tłumaczy Maciejewski.
Tajemnicze znalezisko
Podczas przenoszenia schronu w jego podstawie odkryto relikt z czasów okupacji. - Między betonem zauważyliśmy wystający kontur jakiegoś dokumentu. Czytelny był jedynie napis "Posen". Według naszej wstępnej oceny odkryliśmy bilet albo kartkę żywnościową. To znalezisko bardzo nas ucieszyło i pozytywnie zaskoczyło. Bezapelacyjnie potwierdziło okupacyjną przeszłość obiektu i rozbudziło wyobraźnię w jakich okolicznościach ta kartka znalazła się w tkance bunkra, podczas jego budowy - mówi Maciejewski.
Niestety nietypowego znaleziska nie dało się wyeksponować. - Znajdowało się ono na samym dole ławy fundamentowej. Nie było technicznej możliwości by ją pokazać lub wydobyć - kończy Maciejewski.
Wejdź do czołgu
Muzeum Uzbrojenia mieści się na poznańskiej Cytadeli - dawnym Forcie Winiary. Zajmuje dobudowany w 1872 r. schron dawnego Laboratorium Wojennego SKL. Znaczna część ekspozycji poświęcona jest walkom o twierdzę w lutym 1945 r. oraz udziałowi w nich mieszkańców Poznania tzw. cytadelowców. Największą atrakcję placówki stanowi jednak plenerowy park sprzętu wojskowego. Na ekspozycji znajduje się kilkanaście egzemplarzy pojazdów wojskowych, kilka samolotów i śmigłowców z okresu powojennego oraz wiele dział i moździerzy różnych typów.
Muzeum czynne jest od wtorku do soboty między godz. 9 a 16 oraz w niedziele w godz. 10-16. W piątki wstęp jest bezpłatny. Bilety upoważniają także do darmowego zwiedzenia Muzeum Armii "Poznań".
Placówkę warto odwiedzić w najbliższą sobotę - odbędą się wówczas Pancerne Spotkania, w ramach których zaplanowano m.in. pokazy pojazdów wojskowych i maszyn lotniczych wraz z możliwością obejrzenia ich wnętrz oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych.
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Uzbrojenia, facebook.com/muzeumuzbrojenia