W niemal całej Polsce trwa akcja upamiętniająca zamordowanych na Wołyniu latem 1943 r. przez Ukraińską Armię Powstańczą Polaków, Żydów, Ormian i Ukraińców. W Krakowie zapalono znicze pod pomnikiem ofiar ludobójstwa. W Warszawie odbył się Apel Pamięci i wspólna modlitwa na Skwerze Wołyńskim.
W Krakowie w imieniu Rady Miasta Krakowa wieniec złożył radny PiS Mirosław Gilarski.
Pomnik stoi na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Na granitowej płycie znalazły się słowa: "Nie o zemstę lecz o pamięć wołają ofiary".
W minioną środę Rada Miasta Krakowa przyjęła rezolucję wzywającą Radnych Lwowa - miasta partnerskiego Krakowa - do potępienia "ogromu bestialstwa, jakiego dopuściły się w latach 1943 - 1944 oddziały OUN-UPA i SS Galizien na mieszkańcach tych ziem: Polakach, Żydach, Ukraińcach, Czechach, Ormianach i innych narodowościach żyjących wspólnie na tej samej ziemi".
- We współczesnym świecie nie ma zgody na akceptację ideologii, które usprawiedliwiają ludobójstwo, a żaden naród nie ma prawa budować swojej tożsamości na krwi i cierpieniach bezbronnej ludności cywilnej - napisali w rezolucji krakowscy radni.
Warszawa: wspólna modlitwa i apel pamięci
W Warszawie pamięć zamordowanej ludności uczczono wspólną modlitwą, apelem pamięci, salwą honorową oraz złożeniem wieńców przy pomniku na Skwerze Wołyńskim.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji kombatanckich, żołnierze, harcerze, członkowie rodzin pomordowanych, uczestnicy konferencji naukowej zorganizowanej przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej pt. "Polska i Ukraina w XX wieku" oraz licznie zgromadzeni warszawiacy. Hołd pomordowanym złożył też poseł Partii Regionów z Ukrainy Wadim Kolednicyenko.
Przed pomnikiem 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, upamiętniającym żołnierzy walczących w ramach akcji Burza na Wołyniu i Podlasiu, wystawiono wartę honorową, odśpiewano hymn państwowy i zapalono znicze.
Wieńce złożyli przedstawiciele m.in. kancelarii premiera, Ministerstwa Obrony Narodowej, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, stowarzyszeń Kresowian oraz władz Warszawy.
Znicze w oknach domów całej Polski
Podobne uroczystości odbywają się w niedzielę w około 50 miejscowościach w Polsce - przed tablicami i pomnikami upamiętniającymi mieszkańców Wołynia zamordowanych w 1943 przez Ukraińską Powstańczą Armię zapalane są znicze. Współorganizator akcji - ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski apeluje też o zapalenie o godz. 21 zniczy w oknach domów w całej Polsce.
11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej. Podczas rzezi zginęło od 30 do 60 tys. Polaków. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. ofiar, przy czym część ofiar zginęła z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.
Źródło: PAP