Gimnazjaliści z Mazowsza będą mogli wziąć udział w konkursie pod nazwą "Lech Kaczyński - historia najnowsza". Kuratorium Oświaty w Warszawie tłumaczy, że chce przez pryzmat życia byłego prezydenta popularyzować wiedzę o historii Polski.
W konkursie będą mogli wziąć gimnazjaliści z całego Mazowsza.
"Kiedy Wasi rodzice lub dziadkowie mogli oglądać trzynastoletniego chłopaka, występującego razem ze swym z bratem w znanej bajce na ekranie kinowym i telewizyjnym, nie przypuszczali, że patrzą na przyszłego działacza politycznego Polski konspiracyjnej i opozycyjnej, jednego z przywódców związku zawodowego, do którego zapisze się dziesięć milionów Polaków, polityka, prezydenta naszej stolicy i w końcu naszego państwa" - pisze do uczniów kuratorium.
"Może i Wy jesteście ciekawi - a nauka bierze się właśnie ze zwykłej ciekawości - gdzie się urodził, jak żył, co robił, jak wyglądała Polska za jego czasów, przed Waszym urodzeniem i wtedy, gdy byliście mali, a przede wszystkim – dlaczego do dziś jego osoba budzi wśród Polaków zainteresowanie i duże emocje?" - czytamy w ogłoszeniu.
Trzy etapy
Rywalizacja będzie podzielona trzy etapy: szkolny, rejonowy i wojewódzki. Na etapie szkolnym konkurs będzie sprawdzał wiedzę z najnowszej historii Polski na poziomie wymaganym w szkole podstawowej i w gimnazjum.
Drugi etap będzie skupiał się na końcówce lat 70. i 80., będzie więc związany z działalnością Lecha Kaczyńskiego w opozycji antykomunistycznej na Wybrzeżu.
Etap wojewódzki ma natomiast dotyczyć lat 1990-2010 oraz "działalności publicznej tytułowego bohatera – współpracownika Lecha Wałęsy, jednego z przywódców tzw. drugiej Solidarności, przywódcy partyjnego, senatora i posła, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ministra sprawiedliwości, prezydenta Warszawy, prezydenta Polski".
Komisja z historykami i dziennikarzami
Przewodniczącym wojewódzkiej komisji konkursowej będzie dr Jacek Żurek, nauczyciel akademicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Oprócz nauczycieli i historyków w komisji zasiądą też prawicowi dziennikarze: Łukasz Warzecha (autor książki "Lech Kaczyński – ostatni wywiad") i Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie".
Na liście lektur przedmiotu znalazły się z kolei takie pozycje jak "O dwóch takich... Alfabet braci Kaczyńskich", czy najnowsza książka Jarosława Kaczyńskiego "Porozumienie przeciw monowładzy. Z dziejów PC".
Autor: ts//plw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: prezydent.pl