Jeszcze niedawno brytyjskie prawo zabraniało pod groźbą surowej kary zgonu w parlamencie, zakazane było też jedzenie słodkich pasztecików w Boże Narodzenie. O absurdalnych przepisach warto sobie czasem przypomnieć. I to nie tylko jeśli mieszka się w Wielkiej Brytanii. Dzięki czujności prezydenta Krakowa po 93 latach mieszkańcy miasta w końcu będą mogli "legalnie" pomalować swoje pisanki!
Zakaz malowania świątecznych jaj został wprowadzony po I Wojnie Światowej. I mimo, że o absurdalnym przepisie szybko zapomniano, to formalnie nigdy nie został uchylony. Aż do teraz.
"Farbowanie w pełni legalne"
Od tegorocznych świąt każdy, kto zechce pomalować swoje pisanki w końcu nie będzie musiał skrywać ich na dnie wielkanocnego koszyczka w obawie przed prawnymi sankcjami. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zniósł mocno kontrowersyjny zakaz. W specjalnym „reskrypcie w sprawie barwienia jaj wielkanocnych” prezydent przestrzega jednak przed ich "trwonieniem i zaleca oszczędność".
- W Wielką Sobotę 3 kwietnia 1915 roku Magistrat Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa (…) wydał zakaz farbowania jaj i wprowadzania ich do obiegu handlowego. Czcigodni rajcy kierowali się dobrem wspólnym mieszkańców Miasta, w ciężkich wojennych czasach narażonych na braki w aprowizacji i pochylili się z troską nad możliwością trwonienia jaj w skomplikowanym procesie barwienia. Zakaz ten, nigdy nie został uchylony, tak więc każdy krakowianin malujący pisanki narażał się do tej pory na surowe kary, przewidziane w rozporządzeniu cesarskim – pouczył krakowian w reskrypcie prezydent Majchrowski.
Operacja: malowanie pisanki
Na szczęście sytuacja żywieniowa od 1915 poprawiła się. Majchrowski uznał więc, że nie ma co dłużej czekać i podał do publicznej wiadomości, że " farbowanie jaj w Krakowie jest od dziś w pełni legalne". Magistrat przypomina jednak, że nadal malowanie pisanek jest zabiegiem niezwykle ryzykogennym, wymagającym staranności i troski. - Podczas malowania należy postępować z zachowaniem zasad należytej oszczędności. Operację malowania pisanek należy przeprowadzić ostrożnie, tak by, broń Boże, nie dochodziło do trwonienia jaj - czytamy.
Święta z jajami
Do 1915 r. krakowianie zdobili jaja przez co najmniej dziewięć wieków, bo zwyczaj ten na polskich ziemiach znany był już w pierwszym tysiącleciu naszej ery. Do Europy zwyczaj przynieśli prawdopodobnie Persowie. Najstarsze pisanki na terenach dzisiejszej Polski pochodzą z końca X w. Znaleziono je podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach słowiańskiego grodu na opolskiej wyspie Ostrówek.
Krakowski zakaz z początku XX w. nie był jedynym w historii jaj wielkanocnych. Według historyków do XII wieku Kościół w ogóle zabraniał jedzenia jajek w czasie Wielkanocy.
Źródło: PAP, tvn24.pl