Rząd przedstawił 36 priorytetowych projektów ustaw na ten rok. Część z nich miała zostać uchwalona podczas zapowiadanej we wrześniu jesiennej ofensywy legislacyjnej, ale płynnie przeszła na ten rok. Jest wśród nich m.in. reforma OFE czy mediów publicznych.
Ofensywa wiosenna jest jeszcze bardziej ambitna niż jesienna. Ta pierwsza obejmowała 40 projektów (później premier Donald Tusk mówił nawet o 64). Plan na ostatnie dziewięć miesięcy kadencji początkowo obejmował 96 projektów ustaw i 41 założeń do projektów ustaw, jednak szef rządu, jak podaje komunikat Kancelarii Premiera, „zwrócił się do ministrów swojego gabinetu, aby wytypowali i skoncentrowali się na kilku najważniejszych projektach”.
36 najważniejszych
„Najważniejszych” jest ostatecznie 36 projektów ustaw i 25 założeń do projektów ustaw. Znalazły się wśród nich projekty ustaw: o obniżeniu składek do OFE, o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz o świadczeniach rodzinnych. Kolejne to ustawa o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (dotyczący likwidacji NIP), odwróconym kredycie hipotecznym, ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, o Funduszu Kolejowym, ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa, o radiofonii i telewizji.
Kolejne priorytety rządu na 2011 rok, to: projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, projekt zmiany ustawy o zarządzaniu kryzysowym, projekt ustawy o zapewnieniu bezpieczeństwa w związku z organizacją Euro 2012, projekt noweli ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz projekt nowelizacji ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa.
Efekty jesiennej ofensywy
Dzień wcześniej CIR opublikował sprawozdanie z prac nad ofensywą legislacyjną rządu, zapewniając przy tym, że większość znajduje się na końcowym etapie uchwalenia przez Sejm, a część ustaw już obowiązuje. Sprawdziliśmy.
W pakiecie konsolidacji finansów publicznych obowiązują trzy ustawy, jedną prezydent skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, a nad jedną trwają rozmowy rządu ze stroną społeczną. W pakiecie powodziowym obowiązuje jedna ustawa, kolejna wejdzie w życie w marcu, do trzeciej nie ma nawet założeń.
W pakiecie deregulacyjnym nie obowiązuje żadna ustawa. Nad projektami trzech trwają prace w Sejmie, do jednej przyjęto założenia, a piąta czeka na ich przyjęcie.
Były w jesiennej, są w wiosennej
W pakiecie społeczno-cywilizacyjnym jedna ustawa czeka na podpis prezydenta, do jednej są przyjęte założenia, nad trzecią trwają prace w Sejmie. Czwarta, dotycząca OFE, nie została jeszcze przyjęta przez rząd. Przeszła tym samym do nowej, wiosennej ofensywy. Piątą posłowie przyjęli w lutym. Trzy kolejne projekty – w tym nowelizacja ustawy o radiofonii o telewizji – mają być gotowe w pierwszym kwartale. Pakiet społeczny obejmuje również ustawę o ustroju sądów powszechnych oraz ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, nad którymi trwają prace w Sejmie. Ta pierwsza też znalazła się na liście tegorocznych priorytetów.
Z pakietu zdrowotnego obowiązują trzy ustawy. Nad siedmioma trwają prace w Sejmie. Dwie nie są jeszcze przyjęte przez rząd. Dwie posłowie przyjęli w lutym
W sumie z niespełna czterdziestu ustaw udało się uchwalić siedem, w tym ustawy konsolidujące finanse publiczne; wprowadzające tzw. regułę wydatkową, która ma ograniczać wydatki budżetu państwa do jednego procenta powyżej inflacji oraz podwyższające podatek VAT. Uchwalona została także kontrowersyjna reforma szkolnictwa wyższego oraz ustawa żłobkowa i ustawy powodziowe.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: EastNews