Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z przeciekiem projektu wyroku TK.
Chodzi o treść wstępnego projektu wyroku Trybunału, dotyczącego grudniowej noweli ustawy o TK autorstwa PiS. Wyrok w tej sprawie zapadł w środę, ale już wcześniej projekt pojawił się na jednym z portali.
Jak powiedział w rozmowie z TVN24 Michał Dziekański z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, w zawiadomieniu wskazano na podejrzenie popełnienia przestępstwa określonego w art. 266 lub 267 Kodeksu karnego.
- Te przepisy dotyczą przestępstw polegających na ujawnieniu nieuprawnionym osobom informacji podlegających ochronie - tłumaczył Dziekański. Poinformował, że zawiadomienie wpłynęło do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście i zostało przekazane do Prokuratury Okręgowej
Dodał, że analiza wstępna zawiadomienia, czyli tzw. czynności sprawdzające, mogą zgodnie z przepisami potrwać do 30 dni, a postępowanie jest prowadzone w sprawie, a nie przeciw komuś.
Ujawnienie tajemnicy lub nielegalny dostęp do informacji
Pierwsze ze wspomnianych przestępstw (art. 266 Kk) polega na ujawnieniu lub wykorzystaniu informacji, z którą zapoznano się w związku z pełnioną funkcją lub wykonywaną pracą, za co grozi do 2 lat więzienia. Jeśli osobą tą jest funkcjonariusz publiczny, który ujawnił informację stanowiącą tajemnicę służbową, a jej ujawnienie "może narazić na szkodę prawnie chroniony interes", wówczas górna granica kary wynosi 3 lata pozbawienia wolności.
Drugie z przestępstw (art. 267 Kk) dotyczy nielegalnego uzyskania dostępu do informacji przez osobę nieuprawnioną, np. w drodze włamania lub ominięcia zabezpieczeń informatycznych. Za popełnienie tego czynu grozi do 2 lat więzienia.
Autor: ts//rzw / Źródło: tvn24