Dotychczasowy poseł PiS Bolesław Piecha zwyciężył w niedzielnych wyborach uzupełniających do Senatu w Rybniku. - Po to są wybory, żeby je wygrywać. Dla mnie i PiS to powód do dumy i dużej satysfakcji - mówiły nowowybrany senator.
Po zliczeniu wszystkich protokołów w Okręgowej Komisji Wyborczej w Katowicach okazało się, że kandydaci uzyskali następujące poparcie:
Bolesław Piecha (PiS) - 28,48 proc., Józef Makosz (Komitet Wyborczy Józefa Makosza) - 19,59 proc., Mirosław Duży (PO) - 18,01 proc., Paweł Polok (KWW Autonomia dla Ziemi Górnośląskiej) - 13,12 proc., Grażyna Kohut (PSL) - 8,36 proc., Janusz Korwin-Mikke (komitet Kongresu Nowej Prawicy) - 7,92 proc., Krzysztof Sajewicz (SLD) - 2,84 proc., Piotr Masłowski (KWW Piotra Masłowskiego) - 1,68 proc. Frekwencja wyniosła 11,14 proc.
- Po to są wybory, żeby je wygrywać. Dla mnie i PiS to powód do dumy i dużej satysfakcji. Nie traktuję tego "na olew, tak sobie", to jest dla mnie ogromne wyzwanie, ogromny sukces - komentował wynik wyborów zwycięzca. Po czym dodał: - Musimy słuchać wyborców, wyborcy dali PO tu w Rybniku, gdzie wygrywała, czerwoną kartkę. To dla nas i dla Polski określony sygnał. I w tym sygnale mam zaszczyt brać w udział - komentował wynik wyborów Bolesław Piecha.
Rybnik i dwa powiaty
Okręg wyborczy do Senatu RP nr 73 obejmuje Rybnik oraz powiaty: rybnicki i mikołowski. Uprawnionych do głosowania jest tu około 249 tys. wyborców, którzy głosowali w 186 obwodach. W poprzednich wyborach Antoni Motyczka zdobył tam blisko 34 proc. głosów, pokonując Tadeusza Gruszkę, Pawła Poloka oraz Józefa Makosza.
Poseł i wiceminister
Piecha jest posłem od 2001 r. W latach 2005-2007 był wiceministrem zdrowia w rządzie PiS. Teraz jest zagorzałym krytykiem polityki zdrowotnej obecnego rządu, szefem sejmowej komisji zdrowia i autorem programu PiS w tej dziedzinie. W poprzedniej kadencji Sejmu zasłynął m.in. złożeniem projektu zakazującego in vitro i przewidującego karanie za stosowanie tej metody. Piecha urodził się w 1954 r. w Rybniku. Z zawodu jest ginekologiem. W latach 1981-1982 działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów Śląskiej Akademii Medycznej. Od 1989 roku jest członkiem NSZZ "Solidarność". Po skończeniu studiów, od 1983 r. pracował jako lekarz w rybnickim szpitalu zdobywając II stopień specjalizacji z zakresu położnictwa i ginekologii. W latach 1983-1984 pracował jako lekarz w Górniczym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jastrzębiu-Zdroju. Od 1984 do 1996 r. był lekarzem w Zespole Opieki Zdrowotnej w Rybniku. Od 1994 do 1998 r. był radnym w Rybniku, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego tamtejszej rady oraz przewodniczącego Komisji Zdrowia. W latach 1997-2001 był dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku. W 1999 r. ukończył studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Katowicach z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia. Jest autorem publikacji naukowych w specjalistycznej prasie krajowej i zagranicznej.
Autor: mn, nsz/tr,iga / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24