Na początku 2014 r. powinny być gotowe propozycje zmian w ustawie o imprezach masowych – zapowiedział w czwartek w Krakowie minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Jego zdaniem istnieją przesłanki, żeby już myśleć o nowelizacji przepisów.
Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych była nowelizowana przez Sejm w marcu 2009 r. – wprowadzono wówczas m.in. nowe rodzaje kar wobec stadionowych bandytów oraz zakaz sprzedaży niskoprocentowego alkoholu. Tym razem, jak sprecyzował szef MSW, chodzi m.in. o objęcie regulacjami przejazdów kibiców na imprezy, wprowadzenie precyzyjnych zapisów dotyczących używania środków pirotechnicznych i tzw. sektorówek na stadionach oraz przepisów dotyczących odpowiedzialności służb porządkowych. - Mamy przypadki, że służby porządkowe odmawiają interwencji w trakcie meczu. Musi być w ustawie zapisana jakaś sankcja – mówił Sienkiewicz. Według MSW zmieniona powinna być liczba osób, od której zaczyna się impreza masowa. - To jest w tej chwili tysiąc osób, naszym zdaniem powinno być o wiele mniej – powiedział minister. Dodał, że potrzebne jest także doregulowanie kwestii tzw. oprawy meczów. W obecnym stanie prawnym użycie środków pirotechnicznych na stadionach jest nielegalne i w wielu wypadkach – jak mówił szef MSW - rodzi realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Niektórzy kibole rzucają, odpalają race - mówił Sienkiewicz.
Propozycja zmian na początku przyszłego roku
Minister powiedział, że konieczność zmian ustawy o imprezach masowych jest podyktowana tym, by niebezpieczne zjawiska nie przenosiły się z meczów piłkarskiej ekstraklasy, gdzie bezpieczeństwo się poprawiło, do niższych lig, gdzie podczas meczów nie ma aż takich rygorów prawnych. - Musimy mieć pewność, że zmiany nie przyniosą pogorszenia stanu obecnego, ale ewidentne polepszenie – zaznaczył Sienkiewicz. Podkreślił, że nowych przepisów nie mogą tworzyć urzędnicy MSW w zaciszu gabinetów, dlatego trzeba starannie zebrać policyjne informacje o dotychczasowych zabezpieczeniach imprez masowych i skonsultować planowane zmiany z najbardziej zainteresowanymi czyli ze związkami sportowymi. - Myślę, że do końca tego roku zakończymy proces analityczny, tak aby na początku przyszłego roku zaproponować ewentualne zmiany – powiedział Sienkiewicz. Odnosząc się do zapowiedzi projektu ustawy o zakazie używania szczególnie niebezpiecznych narzędzi, minister powiedział, że to parlament „musi zważyć, czy w polskim systemie prawnym tego rodzaju zakaz byłby możliwy i skuteczny”. W 2012 r. policja zabezpieczała 1634 mecze piłki nożnej. Z informacji Komendy Głównej Policji wynika, że pomiędzy kibicami dochodzi do zaplanowanych bójek, czyli tzw. ustawek, poza stadionami, najczęściej na trasach przemieszczania się kibiców. Do bójek pseudokibiców dochodzi też na osiedlach mieszkaniowych.
Autor: nsz/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN