TVN przenosi w nocy z poniedziałku na wtorek swój nadajnik z Pałacu Kultury i Nauki do Łazów koło Janek pod Warszawą. Przeprowadzka oznacza silniejszy sygnał i większy zasięg naszej stacji, ale widzowie korzystający z domowych anten będą musieli zmienić ich ustawienie.
Po latach wysyłania naziemnego sygnału telewizyjnego z Pałacu Kultury i Nauki, nadajniki zostaną umieszczone na nowym maszcie w Łazach. Stamtąd sygnał będzie docierał do mieszkańców Warszawy i okolic. Anteny nadawcze są umieszczone na wysokości ponad 300 metrów, czyli ok. 100 metrów wyżej niż na PKiN. Nowe nadajniki pozwolą na emisję sygnału z większą mocą i na większą odległość. Parametrów tych nie można było osiągnąć z dotychczasowej lokalizacji, głównie ze względu na warunki urbanistyczne, a dokładniej zmiany w zabudowie centrum Warszawy, gdzie są wieżowce (bądź planowana jest budowa nowych), które przysłaniają budynek PKiN. Ich sąsiedztwo uniemożliwia prawidłową emisję sygnałów radiowych i telewizyjnych.
Przenosiny łączą się z przerwą techniczną w emisji od 3.00 do 5.00 rano w nocy z 21 na 22 lipca.
Oczywiście zmiany dotyczą jedynie użytkowników korzystających z anten na dachach swoich domów - posiadacze telewizji cyfrowej czy kablowej niczego zmieniać nie muszą.
Jak przestawić antenę i telewizor?
Aby ponownie odbierać na zwykłej, domowej antenie TVN, osoby mieszkające na południe od Pałacu Kultury będą musiały przestawić swoje odbiorniki i obrócić anteny w kierunku na południe. Dodatkowo zmieni się dotychczasowa częstotliwość: z kanału 33 użytkownicy będą musieli się przełączyć na kanał 35.
- Jeśli antena znajduje się w łatwo dostępnym miejscu, to wystarczy samemu zmienić jej położenie. Jeśli znajduje się np. na dachu, to można skorzystać z usług firm instalatorskich. Instrukcja, jak zmienić położenie anteny, znajduje się na stronie internetowej TP EmiTel - mówi dyrektor biura usług telewizyjnych i radiowych spółki Piotr Siemieniec. Dodaje, że TP EmiTel poinformował o zmianach nadawania ok. 80 firm instalatorskich. Siemienice ostrzega, że do czasu przestawienia anten, w niektórych przypadkach obraz może się pogorszyć, w innych nieznacznie stracić na jakości. - Sytuacji, w których sygnał zniknie całkowicie, nie przewidujemy - podkreśla.
Zmiany to nie tylko chwilowe utrudnienia. Po przeprowadzce sygnał TVN będzie dostępny dla większej liczby widzów z Mazowsza, mieszkających na północny zachód od Warszawy. - Na zmianie miejsca nadawania na pewno nikt nie straci - zapewnia Tomasz Berezowski dyrektor departamentu technologii.
Poza TVN zmiana będzie dotyczyć takich stacji telewizyjnych jak:TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TV4 i TV Puls. Programy te będą emitowane na następujących kanałach UHF: TVP1 – kanał 11, TVP2 – kanał 27, TVP3 – kanał 51, Polsat – kanał 44, TV4 – kanał 33 oraz TV Puls – kanał 41.
Źródło: TVN, PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu