Telewizja TVN złożyła pozew cywilny przeciwko wydawcy "Gazety Polskiej" oraz jej dziennikarzom: Tomaszowi Sakiewiczowi, Katarczynie Hejke, Teresie Wójcik i Piotrowi Lisiewiczowi.
Pozew dotyczy naruszenia dobrego imienia stacji. TVN zarzuca pozwanym, że w artykule pt. „WSI na wizji”, opublikowanym na łamach "Gazety Polskiej", dopuścili się bezpodstawnej insynuacji, jakoby służby specjalne miały wpływ na treść programów emitowanych w telewizji TVN.
Pozew cywilny, nie karny W sprawie tej TVN występuje z roszczeniami cywilnymi, odstępując od oskarżenia karnego. Do odstąpienia od oskarżenia karnego przez TVN doszło już 25 listopada, po tym jak Sąd Rejonowy w Warszawie zdecydował o przymusowym doprowadzeniu Sakiewicza i Hejke na kolejną rozprawę.
Sąd podjął taką decyzję ponieważ dziennikarze nie stawili się na jednej z rozpraw 30 października. W związku z nieusprawiedliwioną nieobecnością oskarżonych, nakazano, by policja zatrzymała Sakiewicza i Hejke na 48 godzin przed kolejną rozprawą.
15 listopada sąd oddalił też wniosek prezesa zarządu TVN Piotra Waltera o niestosowanie "tak drastycznych" i bezprecedensowych środków oraz udzielenie oskarżonym ostrzeżenia.
Kontrowersyjna publikacja "GP" W artykule "GP" z października 2006 r. pozwani dziennikarze napisali, że Milan Subotić z TVN doradzał przy akceptacji programów publicystycznych stacji, m.in. programu "Teraz My". Chodzi m.in. o odcinek programu, gdzie ujawniono rozmowy Renaty Beger z politykami PiS.
Poza tym gazeta napisała, że Subotić od 1984 r. współpracował z wywiadem wojska PRL, a od ok. 1993 r. - z WSI. - Oficerem prowadzącym Suboticia był Konstanty Malejczyk, były szef WSI, później związany z Samoobroną i Andrzejem Lepperem - podała "Gazeta Polska".
Źródło: tvn24.pl, PAP, Polskie Radio
Źródło zdjęcia głównego: TVN24