Specjalna opieka medyczna, sieć szpitali, a nawet osobne izby wytrzeźwień - tak wyglądają medyczne przygotowania do EURO 2012. Nad bezpieczeństwem uczestników mistrzostw czuwać będą lekarze specjalnie stworzonej sieci szpitali. Organizatorzy Euro wytypowali w Gdańsku, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu aż dwadzieścia sześć placówek – niektóre z nich opiekować się będą kibicami, inne piłkarzami, jeszcze inne gośćmi zaproszonymi przez UEFA. A dla nadużywających alkoholu kibiców będą polowe izby wytrzeźwień.
Podczas meczu otwarcia Euro na Stadionie Narodowym drużyny będą trzy: dwie piłkarskie i jedna medyczna - sto osób, osiem punktów lekarskich i dziewięć karetek. Sami piłkarze będą pod opieką lekarzy ze szpitala wojskowego przy ulicy Szaserów. W razie potrzeby trafią tam w sześć minut. Szpital już jest gotowy - wózki, łóżka, sale operacyjne i ortopedzi.
- Dodatkowych specjalistów powołamy w trakcie turnieju, żeby pomogli ewentualnym poszkodowanym - mówi dr Piotr Dąbrowiecki ze szpitala Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Potrzebne ćwiczenia
Kibice ze Stadionu Narodowego będą pod opieką Szpitala Bródnowskiego. Goście UEFA - pod opieką szpitala MSWiA. Nie wszystko jednak jest przygotowane. Lotnisko na Okęciu ma zabezpieczać szpital przy ulicy Banacha. Teoretycznie.
- Nie znamy żadnego obszaru, nie wiemy, co należy do naszych obowiązków, jakiego rodzaju powinno być to zabezpieczenie, czego się od nas oczekuje. Takich rozmów nie było - twierdzi Marzena Pełszyńska, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.
Przydałoby się też więcej szkoleń - sugeruje specjalista medycyny ratunkowej doktor Adam Pietrzak. I dodaje, że udzielanie pomocy medycznej uczestnikom Euro 2012 warto byłoby przećwiczyć, tak żeby ktoś niezależny mógł to ocenić.
Izba pod chmurką
Ćwiczenia będą - obiecują organizatorzy Euro i za wzór stawiają Poznań, gdzie przygotowania trwają pełną parą. Szpital Raszei będzie odpowiadał za strefę kibica. Doświadczenia pokazują, że w nich największym problemem jest alkohol. Dlatego w miejscach, gdzie będzie można obejrzeć mecz pod chmurką tak, jak tu w Poznaniu, staną - mówiąc wprost - polowe izby wytrzeźwień. - Będzie tam dostępny sprzęt, płyny infuzyjne, i łóżka, na których te osoby odpoczną i będą się mogły dalej bawić - mówi dr Elżbieta Lipska, krajowy koordynator ds. opieki medycznej podczas Euro 2012.
Dyrektorzy szpitali, które tworzą sieć bezpieczeństwa na Euro 2012 liczą na dodatkowe pieniądze. W gdańskim szpitalu na Zaspie potrzebny jest nowy tomograf komputerowy. Na razie jednak pieniędzy nie ma. Obietnic, że będą też nie.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24