Po raz kolejny Rada Bezpieczeństwa Narodowego rozmawia dziś o sytuacji na Ukrainie. Przed jej posiedzeniem szef MSZ Bartłomiej Sienkiewicz mówił, że w związku z kryzysem w tym kraju na granicy polsko-ukraińskiej nie ma wzmożonego ruchu, a w Polsce leczy się ok. 60 rannych w zamieszkach Ukraińców.
Sieniewicz ma przedstawić prezydentowi, jak wygląda pomoc humanitarna dla Ukrainy, w ramach której Polska leczy jej obywateli.
Obecnie na leczeniu w Polsce przebywa 58 obywateli Ukrainy. Najwięcej z nich jest hospitalizowanych we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i Przemyślu.
- To dość płynna liczba, bo niektórzy są zwalniani, ale wracają, inni wciąż pozostają w szpitalach - powiedział Sienkiewicz.
Szef MSW poinformował, że w związku z kryzysem w tym kraju na granicy polsko-ukraińskiej nie ma wzmożonego ruchu.
Z najnowszych informacji MSW wynika, że 48 obywateli Ukrainy złożyło wnioski o nadanie statusu uchodźcy od początku 2014 roku.
Scenariusze dla Ukrainy
Na środowym posiedzeniu, Rada ma się zająć m.in. konsekwencjami kryzysu ukraińskiego dla bezpieczeństwa Polski, rozpatrując zarówno scenariusze zakładające pozytywną transformację, jak i wariant "destrukcyjny".
RBN ma też rozmawiać o wyzwaniach związanych ze wsparciem zmian społecznych i ekonomicznych na Ukrainie.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest konstytucyjnym organem doradczym prezydenta. W jej skład wchodzą marszałkowie obu izb parlamentu, premier, wicepremier, ministrowie spraw zagranicznych, obrony, spraw wewnętrznych oraz administracji, a także szefowie partii reprezentowanych w parlamencie.
Autor: MAC/kka / Źródło: tvn24