Dlaczego tu jesteśmy? O co w tym wszystkim chodzi? Dokąd zmierzamy? - to pytania, na które odpowiedzi będzie szukać bohater filmu "Wielki Wybuch", którego pokaz otworzy dzisiaj wieczorem Centrum Nauki Kopernik. Spektakl rozpocznie się o godz. 19.30. Transmisja w TVN24 i tvn24.pl
Dzisiaj wieczorem po raz pierwszy publiczność będzie miała możliwość zwiedzić Centrum Nauki Kopernik. Na gości czeka wiele niesamowitych przeżyć.
Najpierw na tle północnej elewacji Centrum widzowie zobaczą efekty świetlne, projekcje, animacje i występy na żywo oraz elementy filmu. Potem będzie można obejrzeć animację o współczesnej teorii Wielkiego Wybuchu.
- To, co zrobiliśmy, to multimedialny pokaz. Centrum Kopernika poprosiło nas, żebyśmy wykorzystali motyw Wielkiego Wybuchu. Kiedy nad tym pracowaliśmy, zastanawialiśmy się, czym jest Wielki Wybuch. Doszliśmy do wniosku, że to mit stworzenia - opowiada reżyserka widowiska, Saskia Boddeke.
- Więc jeśli powiem mojej córce, że w ciągu jednej sekundy powstało wszystko, brzmi to jak bajka. Dlatego zdecydowaliśmy, że użyjemy siedmiu mitów stworzenia świata z różnych kultur - dodaje. Jak tłumaczy, w pokazie pojawią się mity zaczerpnięte z Chin, Grecji, Nowej Zelandii i od starożytnych Majów. Mit Wielkiego Wybuchu będzie ostatni.
Zrozumieć naukę
Boddeke tłumaczy, że stworzona przez reżyserów filmowa postać będzie próbowała odpowiedzieć na pięć pytań: Dlaczego tu jesteśmy? O co w tym wszystkim chodzi? Gdzie zmierzamy? Dlaczego w ogóle coś powstało? Dlaczego nie ma po prostu próżni?
- Jest problem z zagadnieniami naukowymi, dlatego że trudno je zrozumieć. Musieliśmy użyć potocznego języka, by wszystko było jasne, tak by ludzie połączyli to, co już wiedzą z tym, co zobaczą - mówi Peter Greenaway, reżyser widowiska - To, co zobaczycie, to multimedialna prezentacja odpowiadająca erze informacji. Ci ludzie, którzy oglądali "Gwiezdne Wojny" czy "Spidermana", rozpoznają język, jaki tu zaprezentujemy - dodaje.
Wielkie odliczanie
W dalszej części widowiska widzowie zapoznają się z historią nauki przedstawioną poprzez sylwetki wybranych wybitnych naukowców, ludzi kultury, sztuki i myśli humanistycznej. Będzie też wielkie odliczanie od pierwiastka copernicum o liczbie atomowej 112 po wodór o liczbie atomowej 1.
Przy "jedynce" nastąpi wreszcie oczekiwany Wielki Wybuch. Potem 250 polskich tancerzy zaprezentuje układ choreograficzny z muzyką na żywo. Będzie też pokaz fajerwerków. Na koniec goście będą mogli wejść do środka i przyjrzeć się niezwykłym eksponatom.
Na otwarcie cieszy się sam Peter Greenaway. - Nie ma wiele muzeów nauki w Europie. Jedno jest w Amsterdamie, jedno w Paryżu. A teraz będzie również w Warszawie - mówi.
TRANSMISJA CEREMONII OTWARCIA CENTRUM NAUKI KOPERNIK W TVN24 O 19.30
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24