Równo 69 lat temu Armia Czerwona przekroczyła wschodnie granice Rzeczpospolitej, która od 17. dni walczyła z najeźdźcą niemieckim. ZSRR złamał w ten sposób postanowienia paktu o nieagresji z 1932 roku, a także umowy wynikające z przynależności do Ligi Narodów. Była to realizacja ustaleń tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, zawartego pomiędzy III Rzeszą i Związkiem Radzieckim.
Naczelny Wódz Edward Rydz-Śmigły wydał dyrektywę nakazującą unikania walk z Armią Czerwoną i podejmowanie ich tylko w przypadkach prób rozbrojenia lub utrudniania marszu.
Polski rząd zbiegł do Rumunii
W nocy z 17. na 18. września rząd wraz z prezydentem Ignacym Mościckim i Rydz-Śmigły przekroczyli granicę polsko-rumuńską i został internowany.
Polskie władze uformowały się potem we Francji, z której następnie przeniosły się do Wielkiej Brytanii.
W następnych dniach września padały kolejno polskie miasta, m.in.: Tomaszów Lubelski, broniące się Grodno i Lwów.
Ziemie polskie podzielone
28 września przed Niemcami skapitulowała Warszawa, a polskie ziemie zostały podzielone między III Rzeszę a Związek Sowiecki na linii Narwi, Bugu, Sanu - zgodnie z układem „O granicach i przyjaźni” modyfikującym pakt Ribbentrop-Mołotow. A w Brześciu nad Bugiem, Niemcy i Sowieci urządzili wspólną defiladę swoich wojsk.
W dniach 1-2 listopada ziemie polskie wcielono do ZSRR: do Ukrainy — 90 tys. km kw. i ok. 7,5 mln osób; do Białorusi — 105 tys. km kw. i prawie 5 mln osób; Litwa otrzymała prawie 7 tys. km i ok. pół mln osób z Wilnem i okolicami.
Katyń, Miednoje, Charków, Sybir
We wrześniu 1939 roku w walkach z Armią Czerwoną zginęło lub zostało rannych kilkanaście tysięcy żołnierzy. Do niewoli dostało się ok. 250 tys. polskiego wojska. Pod okupacją sowiecką znalazła się ponad połowa obszaru RP.
Spośród wziętych do niewoli polskich oficerów kilkanaście tysięcy zostało zamordowanych wiosną 1940 roku w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Szacuje się, że 1,5 do 2 mln Polaków, zamieszkujących wschodnie tereny Rzeczpospolitej, wraz z rodzinami zostało wywiezionych na Syberię. Wielu nie przeżyło zsyłki na "nieludzką ziemię".
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24