Polska

PiS na prowadzeniu, tylko cztery partie w Sejmie. Najnowszy sondaż

Polska

[object Object]
Politycy z pięciu list w Sejmie. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24 z 26 wrześniaFakty Online
wideo 2/35

Sondaż wyborczy Kantar dla "Gazety Wyborczej": 42 procent ankietowanych deklaruje poparcie dla PiS w wyborach parlamentarnych, na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 29 procent badanych, na Lewicę - 13 procent, na Konfederację - 5 procent. W Sejmie zabrakłoby miejsca dla PSL-Koalicji Polskiej (4 procent).

W najnowszym sondażu Kantar zrealizowanym dla "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TOK FM Prawo i Sprawiedliwość prowadzi z 42-procentowym poparciem. Koalicja Obywatelska może liczyć na 29 procent, a Lewica na 13 procent.

Konfederacja (5 procent) i PSL-Koalicja Polska (4 procent) balansują z kolei na granicy progu wyborczego.

Zdaniem "Wyborczej", przy takich wynikach partia Jarosława Kaczyńskiego utrzymałaby większość w Sejmie, niewiele jednak potrzeba, by ją straciła. "Wystarczy, by poparcie dla PiS spadło o 1 punkt procentowy i o tyle samo wzrosło Koalicji Obywatelskiej i by PSL przekroczyło próg zamiast Konfederacji, a Zjednoczona Prawica mogłaby utracić przewagę" - czytamy.

Sondaż przeprowadzono między 1 a 5 października tego roku na próbie 1005 osób, metodą CATI.

Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Z kolei według ostatniego sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 z 26 września PiS może liczyć w nadchodzących wyborach do Sejmu na 40 procent głosów. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 28 procent, czyli o 2 punkty procentowe mniej niż w sierpniu.

Lewica może z kolei liczyć na 10 procent głosów - o punkt procentowy mniej niż w zeszłym miesiącu.

Na czwartym miejscu znalazła się Konfederacja, w której skład wchodzą między innymi KORWiN i Ruch Narodowy. Konfederacja zyskała punkt procentowy poparcia w porównaniu do poprzedniego sondażu Kantar i ma teraz 7 procent poparcia.

PSL i Kukiz'15 z kolei stracił 1 punkt procentowy i ma w najnowszym badaniu 5 procent głosów.

W badaniu telefonicznym Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 zrealizowanym w dniach 25-26 września respondenci zostali zapytani, na który z komitetów wyborczych zagłosują w wyborach do Sejmu.

Autor: kb//now / Źródło: Wyborcza, PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości