Polska

Sondaż: Polacy nie chcą ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej

Polska

Sondaż: Polacy nie chcą ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej
tvn24Do katastrofy pod Smoleńskiem doszło 10 kwietnia 2010 r.

69 proc. ankietowanych jest przeciwnych ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej - wynika z sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24. Odmiennego zdania jest 21 proc. respondentów.

Temat powrócił w pierwszej połowie września, kiedy media poinformowały, iż przeprowadzone zostaną ekshumacje ciał wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej - z wyjątkiem tych osób, których szczątki były już badane w trakcie śledztwa.

O tym, że istnieje konieczność zbadania wszystkich ciał, które nie zostały spopielone, Prokuratura Krajowa informowała już w czerwcu. Wskazała wówczas, że badania sekcyjne będą miały znaczenie dla określenia przyczyny śmierci ofiar, a także przyczyn katastrofy.

Większość badanych przeciwna

W sondażu przeprowadzonym przez pracownię Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24 69 proc. ankietowanych opowiedziało się przeciwko ekshumacji (w tym: 52 proc. "zdecydowanie przeciw", a 17 proc. "raczej przeciw").

Odmienne zdanie zaprezentowało 21 proc. respondentów (w tym: 11 proc. jest "raczej za", a 10 proc. "zdecydowanie za").

10 proc. badanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Sondaż został zrealizowany przez Millward Brown SA 5 października 2016 na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku 18+. Wielkość próby N=1002.

Miesiąc po miesiącu
Miesiąc po miesiącu tvn24

Autor: kg/kk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Komisja Badania Wypadków Lotniczych

Raporty:
Pozostałe wiadomości