Aż 16 proc. Polaków wzięłoby pod uwagę głosowanie w wyborach na koalicję ugrupowań ONR-Młodzież Wszechpolska - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez MillwardBrown. Ten odsetek wśród najmłodszych wyborców wynosi 30 proc. Równocześnie 42 proc. wszystkich ankietowanych chciałoby delegalizacji tych organizacji, a 44 proc. jest temu przeciwnych.
Badanie przeprowadzone 19 listopada telefonicznie na grupie 1000 osób pokazało, że osoby najmłodsze mają najbardziej radykalne poglądy. Stają się one coraz bardziej umiarkowane wraz z wejściem w kolejne grupy wiekowe.
5 proc. wszystkich ankietowanych stwierdziło, że "zdecydowanie" głosowałoby w wyborach na koalicję ONR-MW, a kolejne 11 proc. "raczej" wzięłoby pod uwagę oddanie na prawicowe organizacje swojego głosu.
Równocześnie 48 proc. "zdecydowanie" odrzuciło taki scenariusz, a 27 proc. "raczej" nie wzięłoby tych organizacji pod uwagę w wyborach.
Młodzi i niewykształceni - odbiorcy komunikatów
Koalicja ugrupowań prawicowych o poglądach ONR-u i Młodzieży Wszechpolskiej bardziej nie podoba się mężczyznom (53 proc. odpowiedzi "zdecydowanie nie") niż kobietom (44 proc. takich odpowiedzi).
Bardzo duże rozbieżności w odpowiedziach respondentów widać przy analizie wieku odpowiadających. W grupie wiekowej 18-24 lata zdecydowanie nie głosowałoby na koalicję ONR-MW tylko 24 proc. badanych. W grupie 60+ aż 59 proc.
Dużą popularnością ONR i MW cieszy się wśród najmłodszych wyborców. Aż 30 proc. osób w wieku 18-24 lata "raczej" (18 proc.) albo "zdecydowanie" (12 proc.) wzięłoby pod uwagę głosowanie na takie ugrupowania.
Dwie trzecie osób z wyższym wykształceniem nigdy by nie zagłosowało na ONR-MW, a kolejne 20 proc. z dyplomami "raczej nie". Największe poparcie skrajnie prawicowe ruchu znalazłyby w najsłabiej wykształconych. Wśród nich w 17 proc. przypadków padła odpowiedź "raczej tak", a w 6 proc. "zdecydowanie tak". "Zdecydowanie" niechętnych koalicji ONR-MW jest tylko 29 proc. osób z wykształceniem podstawowym.
Delegalizować? Pół na pół
Ankietowani zapytani z kolei o delegalizację ONR-u i Młodzieży Wszechpolskiej podzielili się prawie po równo. Za delegalizacją organizacji jest "zdecydowanie" 21 proc. osób, a kolejne 21 proc. "raczej" by taki krok poparło.
"Raczej" nie podpisałoby się pod nim 31 proc. odpowiadających, a 13 proc. "zdecydowanie" by sobie delegalizacji tych organizacji nie życzyło. 14 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.
"Zdecydowanie nie" lub "raczej nie" chciałoby delegalizacji ONR i MW 46 proc. ankietowanych w wieku 18-24 lata, a 44 proc. "raczej" albo "zdecydowanie" by taki krok poparło. W grupie najstarszych wyborców delegalizacji chce "zdecydowanie" 36 proc. osób, a "zdecydowanie nie chce" tylko 15 proc.
Delegalizacji ONR i MW chciałoby 48 proc. wyborców sympatyzujących z PO, 58 proc. popierających SLD i 54 proc. popierających Ruch Palikota. Nieco ponad 1/3 wyborców PiS (36 proc.) i PSL (37 proc.) jest tego samego zdania. W przypadku Solidarnej Polski 45 proc. utożsamiających się z tym ugrupowaniem chciałoby delegalizacji tych organizacji.
Autor: adso//bgr / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24