Odmrożenie kontaktów NATO-Rosja nie wpłynie zasadniczo na podejście Amerykanów do instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej - uważa szef MSZ Radosław Sikorski. - Polska cierpliwie czeka na potwierdzenie decyzji USA - powiedział minister.
Szef MSZ podkreślił, że wraz z polsko-amerykańską umową o tarczy została podpisana deklaracja o umieszczeniu w Polsce baterii rakiet Patriot. - Deklaracja mówi, że do końca 2012 r. - ze względu na nasze potrzeby obronne - w miejscu wskazanym przez Polskę powstanie garnizon. Do tego czasu możliwe są rotacyjne wizyty rakiet Patriot w Polsce - powiedział Sikorski.
"Chcemy uzbrojonych rakiet"
Zaznaczył, że nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby te rotacyjne wizyty mogły się zacząć już w 2009 roku. - Byłoby nam miło, gdyby to się zaczęło w tym roku, ale o parę miesięcy się nie będziemy targować - dodał szef MSZ.
Pytany, czy rakiety powinny być uzbrojone odparł, że Polska chce, by były nie tylko uzbrojone, ale wręcz "wpięte" - w sensie informatycznym - w nasz system obrony przeciwlotniczej.
Amerykanie o patriotach
Przewodniczący amerykańskiego Kolegium Szefów Sztabów adm. Michael Mullen powiedział w poniedziałek w Warszawie po podpisaniu umowy o zasadach stacjonowania zagranicznych żołnierzy (SOFA), iż rozmieszczenie w Polsce baterii rakiet będzie możliwe "w ciągu tygodni lub miesięcy". Zastrzegł jednak, iż będzie to bateria szkolno-treningowa.
Wznowiona współpraca
Przedstawiciele Rosji i NATO uzgodnili w sobotę, że wznawiają formalną współpracę wojskową i w sferze bezpieczeństwa. To efekt spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem na greckiej wyspie Korfu.
Rozmowy były pierwszymi na szczeblu ministerialnym, po przejściowym zawieszeniu oficjalnych kontaktów w ramach Rady NATO-Rosja z powodu rosyjskiej interwencji wojskowej w Gruzji w sierpniu zeszłego roku.
Sojusz Północnoatlantycki i Rosja uznały, iż trzeba połączyć wysiłki w takich kwestiach jak wojna w Afganistanie, walka z piratami somalijskimi, przeciwdziałanie terroryzmowi i rozprzestrzenianiu broni jądrowej.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP