Tworzenie w internecie fikcyjnych kont, rzekomo należących do dzieci, to konieczność dla policji, która ściga pedofilów - pisze w piśmie do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina rzecznik praw dziecka Marek Michalak.
Nowe przepisy, które zaostrzają kary za pedofilię i zwiększają uprawienia policjantów, weszły w życie jeszcze w 2010 r. Nie pozwalają one jednak funkcjonariuszom na tworzenie w sieci fikcyjnych kont, mimo że dają możliwość stosowania prowokacji.
- O tym, że na podstawie obecnej ustawy o policji nie można prowadzić takich czynności operacyjno-rozpoznawczych, decyduje Departament Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Generalnej, o czym dowiedziałem się z pisma Zastępcy Komendanta Głównego Policji 1 czerwca 2012 r. - poinformował Marek Michalak.
Był projekt w poprzedniej kadencji Sejmu
Zdaniem rzecznika praw dziecka trzeba wprowadzić zmiany do przepisów, które określają, na jakich warunkach policja może wykonywać czynności w sprawach nadużyć seksualnych wobec dzieci. RPD poprosił Jarosława Gowina o informacje, czy będą zmiany w tych zapisach. Marek Michalak przypomniał, że do Sejmu poprzedniej kadencji wpłynął poselski projekt ustawy o czynnościach operacyjno-rozpoznawczych, w którym była mowa o tym, że policja może tworzyć fikcyjne konta w internecie. Rada Ministrów oceniła wtedy projekt jako trafny i potrzebny. Sejm nie zdążył jednak uchwalić ustawy przed końcem kadencji.
Stosować prowokacje
- Od samego początku niemal wszyscy byli zgodni, że policjanci powinni stosować prowokacje w takich sprawach. To musi być uregulowane w taki sposób, by można było rzeczywiście kontrolować działania operacyjne. Taka kontrola to ograniczanie ewentualnych nadużyć i ochrona praw obywatelskich - powiedział w rozmowie z PAP prezes fundacji Kidprotect.pl Jakub Śpiewak. Ustalanie takich rzeczy w ustawie o czynnościach operacyjno-rozpoznawczych to, zdaniem Śpiewaka, nie jest dobry pomysł. Ustawa budzi kontrowersje, a prace nad nią mogą się przeciągnąć. Jego zdaniem zapisy regulujące stosowanie prowokacji powinny znaleźć się w ustawie, ale tej o policji. Ministerstwo sprawiedliwości ma 30 dni, aby odpowiedzieć na pismo rzecznika praw dziecka.
Autor: awiec / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu