PSL bierze Olsztyn, PO przechodzi do opozycji

Aktualizacja:
Grzymowicz komentuje wybory
Grzymowicz komentuje wybory
Nowy prezydent Olsztyna / TVN24
Grzymowicz komentuje wyboryNowy prezydent Olsztyna / TVN24

Mieszkańcy Olsztyna mają nowego prezydenta. Został nim popierany przez PSL Piotr Grzymowicz, który zdeklasował nieznanego w mieście kandydata PO, Krzysztofa Krukowskiego. PSL cieszy się z wygranej i mówi, że to zwycięstwo "umocniło rządową koalicję" i "nie można się z PSL nie liczyć". A tymczasem dominujący w radzie miasta radni PO mówią, że "nie można przegrać wyborów i rządzić" i decydują, że przechodzą do opozycji. Politycy partii rządzącej krajem zastanawiają się także, kto powinien ponieść konsekwencję za porażkę wyborczą.

Kandydat PO komentuje swoją przegraną
Kandydat PO komentuje swoją przegranąTVN24

Kandydat PSL Piotr Grzymowicz został prezydentem Olsztyna zdobywając 60,17 proc głosów. Jego kontrkandydat z PO Krzysztof Krukowski zdobył 39,83 proc. głosów - wynika z protokołu Miejskiej Komisji Wyborczej w Olsztynie.

Na Piotra Grzymowicza głosowało 20 tys 740 osób, a na Krzysztofa Krukowskiego 13 tys 734. Frekwencja wyniosła 25,53 proc.

Liczba wyborców uprawnionych do głosowania wynosiła 134 tys 989 osób. Kart do głosowania wydano 34 tys 905. Oddano 34 tys. 894 kart, z tego jedna była nieważna. Nieważnych było 419 głosów.

"Przywrócić należną rangę"

Mieliśmy mało czasu i nieco mało pieniędzy, by go wypromować. Janusz Cichoń, poseł PO

- Chciałbym przede wszystkim, żebym był prezydentem wszystkich mieszkańców Olsztyna - mówił po ogłoszeniu wyników Piotr Grzymowicz. - Będę chciał przekonać naszych mieszkańców, żeby tak też to odbierali, a więc na pewno w moich najbliższych działaniach będę starał się przede wszystkim przywrócić miastu należną rangę - dodał nowy prezydent miasta. Grzymowicz oświadczył, że będzie chciał "przede wszystkim skupić się na wykorzystaniu środków unijnych".

Grzymowicz zapowiedział również, że zaproponuje współpracę wszystkim radnym, a urzędowanie rozpocznie od weryfikacji zapisów budżetu miasta.

Żelichowski: Trzeba liczyć się z PSL

Obecny na wieczorze wyborczym Grzymowicza poseł Stanisław Żelichowski szef warmińsko-mazurskiego PSL ocenił, że choć Grzymowicz wygrał z kandydatem PO, to jego zwycięstwo "umocniło rządową koalicję".

- Ostatnio docierały do nas sygnały, że koalicjant nas trochę nie docenia. Zwycięstwo pana Grzymowicza pokazuje, że nie można się z PSL nie liczyć - podkreślił Żelichowski i dodał, że te wybory nie przełożą się szerzej na "szczebel centralny". Żelichowski zapewnił, że PSL nie każe się nowemu prezydentowi Olsztyna zapisywać do partii, ani nie zażąda dla siebie stanowisk w ratuszu, czy miejskich spółkach. - Dajemy panu Grzymowiczowi wolną rękę, to doświadczony samorządowiec - stwierdził.

PO przechodzi do opozycji

Działacze miejskiej i regionalnej PO zapowiedzieli, że ich radni przejdą do opozycji wobec popieranego przez PSL Piotra Grzymowicza, który wygrał niedzielne wybory na prezydenta Olsztyna.

- Nie można przegrać wyborów i rządzić miastem – komentował wyniki głosowania szef regionalnej PO i zarazem marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. Zaznaczył jednak, że "nie ma się co obrażać, a kto tak naprawdę przegrał te wybory to się dopiero okaże. Bo może się okazać, że przegrał Olsztyn, a nie tylko PO".

Ostatnio docierały do nas sygnały, że koalicjant nas trochę nie docenia. Zwycięstwo pana Grzymowicza pokazuje, że nie można się z PSL nie liczyć. Stanisław Żelichowski, szef warmińsko-mazurskiego PSL

Szef klubu radnych miejskich PO Jan Tandyrak dodał, że "póki co Platforma ma nadal przewagę liczebną w radzie miasta, a to oznacza, że radni tego klubu mogą być konstruktywną opozycją". PO ma 12 radnych w liczącej 25 osób radzie miasta i jest najliczniejszym klubem. Nieoficjalnie mówi się jednak, że trzech radnych PO zamierza zmienić klub. - Nie uważamy Piotra Grzymowicza za ucieleśnienie wszelkiego zła. Jego dobre pomysły będziemy popierać - podkreślił Tandyrak.

Szukają winnego porażki

Działacze warmińsko-mazurskiej PO, po zamknięciu lokali wyborczych spotkali się w jednym z olsztyńskich hoteli. Choć do podania ostatecznych wyników oficjalnie twierdzili, że wierzą w kilkuprocentowe zwycięstwo ich kandydata Krzysztofa Krukowskiego, to od początku spotkania w kuluarach dyskutowano, kto powinien ponieść konsekwencję za porażkę wyborczą.

Jedna z radnych PO powiedziała PAP, że "konsekwencje powinny być na szczeblu krajowym, bo tam wskazano takiego kandydata, choć +doły partyjne+ chciały kogo innego". Działacze powiatowej PO chcieli, by na prezydenta Olsztyna kandydowała obecna wiceprezydent Anna Wasilewska, ale nie zaakceptowały tego władze krajowe partii. Wskazały zamiast niej mało znanego w mieście pracownika naukowego miejscowego uniwersytetu Krzysztofa Krukowskiego.

Sam Krukowski komentując wyniki wyborów powiedział, że nie uważa swojego wyniku za porażkę i podkreślał, że przyda mu się zdobyte w czasie kampanii doświadczenie. Nie chciał jednak mówić, czy zgodzi się wystartować w następnych wyborach samorządowych za 1,5 roku.

81 tysięcy na kampanię i Tusk

Poseł Janusz Cichoń, który forsował kandydaturę Krukowskiego i zdaniem wielu działaczy regionalnej PO ponosi największą odpowiedzialność za porażkę wyborczą tego kandydata powiedział, że PO potrzebna będzie teraz "głęboka refleksja i analiza tego, co się stało". Według niego, wystawienie Krukowskiego wynikało z przekonania, że odwołując w referendum poprzedniego prezydenta miasta mieszkańcy Olsztyna chcą zmian. - Mieliśmy mało czasu i nieco mało pieniędzy, by go wypromować - powiedział Cichoń. PO na kampanię w Olsztynie wydało 81 tys. zł, a kandydata promowali m.in. minister sportu Mirosław Drzewiecki i szef MSWiA Grzegorz Schetyna, a w czwartek do "wybrania zmiany" zachęcał mieszkańców miasta premier Donald Tusk.

- Wielu ludzi w Olsztynie nie chce zmiany, co pokazały zawierane w ostatnich dniach egzotyczne koalicje - mówił Protas komentując fakt, że przed drugą turą wyborów w Olsztynie Grzymowicza poparły PiS i SLD. W drugiej turze przedterminowych wyborów na prezydenta Olsztyna Krzysztof Krukowski otrzymał 13.734 głosy, a kandydat popierany przez PSL Piotr Grzymowicz 20.740 głosów.

Pokłócił się z Małkowskim

Grzymowicz był dwukrotnie w kolejnych kadencjach zastępcą Małkowskiego i zajmował się sprawami inwestycyjnymi i gospodarczymi. Został przez Małkowskiego zwolniony we wrześniu 2007 roku w niejasnych okolicznościach, bez podania konkretnych przyczyn.

Wcześniej Małkowski wielokrotnie sugerował, że Grzymowicz ma nieuprawnione kontakty z olsztyńskim biznesem. W czasie kampanii referendalnej Grzymowicz w lokalnych mediach otwarcie mówił o intrygach, jakie snuł wokół niego Małkowski.

Małkowski musiał odejść

Przedterminowe wybory prezydenta Olsztyna były konieczne, bo w listopadzie ubiegłego roku mieszkańcy miasta uznali w referendum, że ustąpić musi dotychczasowy prezydent Czesław Małkowski. Prokuratura oskarżyła go wcześniej między innymi o gwałt i molestowanie urzędniczek.

9 marca rozpocznie kierowanie ratuszem

Przy przeprowadzaniu wyborów w Olsztynie pracowało ponad 700 osób. Ich zwycięzca kierowanie ratuszem rozpocznie dopiero 9 marca. Na ten dzień zaplanowano bowiem specjalną sesję rady miasta, na której nowy prezydent będzie musiał złożyć uroczystą przysięgę. Grzymowicz jest pierwszym w kraju prezydentem miasta wojewódzkiego popieranym przez PSL.

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Nowy prezydent Olsztyna / TVN24

Pozostałe wiadomości

Ulewne deszcze nawiedziły zachodnie Niemcy. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W kraju związkowym Saary wprowadzono stan wyjątkowy, a służby ratunkowe przeprowadziły ponad 3000 interwencji.

Zachodnie Niemcy pod wodą. "Wszędzie przeprowadzamy ewakuacje"

Zachodnie Niemcy pod wodą. "Wszędzie przeprowadzamy ewakuacje"

Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24

W sobotę podejrzany o przeprowadzenie zamachu na Roberta Ficę Juraj C. stanął przed sądem specjalnym w Pezinku w pobliżu Bratysławy. Sąd zdecydował o umieszczeniu podejrzanego w areszcie tymczasowym, o co wnioskowała słowacka prokuratura. Przesłuchanie Juraja C. jest zaplanowane na dziś. Grozi mu nawet dożywocie.

Juraj C. przed sądem. Jest decyzja w sprawie tymczasowego aresztowania

Juraj C. przed sądem. Jest decyzja w sprawie tymczasowego aresztowania

Źródło:
PAP, TVN24, Dennik N

Gdzie jest burza? W sobotę 18.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wypiętrzyły się ciemne chmury

Gdzie jest burza? Wypiętrzyły się ciemne chmury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Utrudnienia na autostradzie A4 w kierunku Katowic. Doszło tam do pożaru autobusu. Jak informują służby, pasażerowie zdążyli bezpiecznie opuścić pojazd.

Pożar autobusu na autostradzie pod Krakowem

Pożar autobusu na autostradzie pod Krakowem

Źródło:
tvn24.pl

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

Podjęliśmy decyzję, aby zainwestować w nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych. Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji - poinformował w sobotę premier Donald Tusk.

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Źródło:
TVN24, PAP

Szczegółowa analiza sprawy skłoniła mnie do tego, żeby tego ułaskawienia udzielić - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się do decyzji w sprawie samotnej matki czwórki dzieci, skazanej na trzy lata więzienia za ugodzenie nożem sąsiada. - To był czyn specyficzny, to była obrona przez nią miru domowego, to była obrona jej rodziny - mówił Duda.

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Źródło:
PAP, TVN24

Proponowany przez MEN pomysł na łączenie klas na lekcjach religii spotkał się z "mocnym sprzeciwem" członków Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Zdaniem komisji, "jest to wbrew wszelkim zasadom pedagogicznym, psychologicznym i dydaktycznym". Projektowana nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie od nowego roku szkolnego. Komisja zaapelowała do wszystkich wierzących o zabranie głosu w tej sprawie.

"Mocny sprzeciw" z episkopatu wobec propozycji zmian w lekcjach religii

"Mocny sprzeciw" z episkopatu wobec propozycji zmian w lekcjach religii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie zaatakowali dronami obiekty infrastruktury energetycznej znajdujące się w regionach wschodniej i środkowej części Ukrainy - przekazała agencja Ukrinform. Na prośbę Kijowa prąd awaryjnie dostarczają trzy kraje sojusznicze, w tym Polska.

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Źródło:
PAP

Dziesięć par jednopłciowych zostało pobłogosławionych w parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie. - Nasze błogosławieństwo jest sposobem na powiedzeniem tym parom, że ich miłość nie jest gorsza od miłości osób heteroseksualnych, że również ich miłość podoba się Bogu - mówi proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej ks. Michał Jabłoński.

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Źródło:
PAP

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Proboszcz parafii w Potoku Wielkim (woj. lubelskie) ks. Artur Dyjak miał przepraszać wiernych za zgorszenie, które - jak twierdził - wywołała posłanka KO Marta Wcisło przez swoją obecność tuż przy ołtarzu podczas mszy w kościele. Posłanka jest oburzona, że w świątyni użyty został język nienawiści.

Ksiądz w kazaniu miał mówić o posłance KO i "skandalu". Ta nazywa to językiem nienawiści

Ksiądz w kazaniu miał mówić o posłance KO i "skandalu". Ta nazywa to językiem nienawiści

Źródło:
tvn24.pl

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie sprzęt artyleryjski z zastrzeżeniem, że nie może być on używany do ataków na terytorium Rosji. Dziennik "Wall Street Journal" podaje, że Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie broni także w Rosji. "Władze amerykańskie nadal rozważają ukraiński wniosek" - podaje amerykańska gazeta.

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Źródło:
PAP

W wyniku spożycia zatrutego piwa w kilku miejscowościach w południowej Zambii zmarło co najmniej 10 osób, a wiele trafiło do szpitala - poinformowała w piątek zambijska policja. Do produkcji piwa wykorzystano alkohol metylowy i pastę do butów.

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Wietnamczycy zorganizowali wsparcie dla swoich rodaków, którzy ucierpieli w pożarze hali handlowej Marywilska 44. Kupcy otrzymali w sobotę pierwszą pomoc.

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Myślę, że do Polski mogło przyjechać kilkadziesiąt tysięcy osób, które chciały teoretycznie studiować, ale chodziło tylko o to, żeby mieć wizę - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica). Jego zdaniem "wiele prywatnych uczelni powstawało tylko po to, żeby ten proceder prowadzić". Przekazał, że jest przygotowana w tym zakresie biała księga.

Wieczorek: to mógł być jeden z elementów afery wizowej

Wieczorek: to mógł być jeden z elementów afery wizowej

Źródło:
TVN24

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. Gwałtowna aura spodziewana jest w większości województw, a miejscami porywy wiatru mogą sięgnąć 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl