Polska

Przegląd prasy: Czy słuszny był państwowy pogrzeb Jaruzelskiego? Większość odpowiada "tak"

Polska

PAP | Leszek SzymańskiUroczystości pogrzebowe generała Wojciecha Jaruzelskiego na wojskowych Powązkach

Prawie 60 proc. Polaków jest zdania, że państwowy pogrzeb generała Wojciecha Jaruzelskiego był słuszną decyzją - wynika z sondażu IBRIS Homo Homini dla "Rzeczpospolitej".

59 proc. ankietowanych uważa, że państwowy pogrzeb gen. Jaruzelskiego to słuszna decyzja. 32 proc. uważa, że była ona zła. 9 proc. nie miało sprecyzowanego zdania na ten temat.

Największe poparcie dla takiego sposobu organizacji uroczystości, sięgające 82 proc., było wśród osób najstarszych, powyżej 65. roku życia.

Najmłodsi respondenci są podzieleni: spośród osób od 18 do 24 lat 46 proc. pochwala decyzję o pochówku na Powązkach, a 45 proc. nie jest z niej zadowolonych.

Najwięcej przeciwników państwowej rangi pogrzebu było w grupie od 25 do 34 lat – 54 proc.

Badanie przeprowadzono na próbie 1,1 tys. osób w dniach 30-31 maja.

Pogrzeb generała

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbył się w piątek pogrzeb gen. Wojciecha Jaruzelskiego. - Żegnamy polityka, który w najtrudniejszym czasie podjął się odpowiedzialności za państwo i uchronił je przed obcą interwencją lub wojną domową - mówił b. prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Pogrzeb odbył się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Uroczystości towarzyszyły gwizdy i okrzyki przeciwników pochówku autora stanu wojennego na tym cmentarzu.

Autor: nsz//rzw / Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: PAP | Leszek Szymański

Raporty:
Pozostałe wiadomości