Prezydencki wniosek w sprawie referendum o prywatyzacji służby zdrowia zostanie rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu Senatu w ostatnich dniach października - poinformował marszałek Bogdan Borusewicz. Lech Kaczyński chce, by odbyło się ono w dniach 10-11 stycznia 2009 r.
O szczegółach poinformował Piotr Kownacki. Według szefa Kancelarii Prezydenta, Polacy będą mieli w referendum zadane jedno pytanie: czy jest Pani/Pan za komercjalizacją jednostek służby zdrowia, która może prowadzić do ich prywatyzacji?
Co zakłada reforma?
Cały pakiet zdrowotny składa się z 6 projektów. Najwięcej kontrowersji wzbudza projekt ustawy o ZOZ-ach zakładający obligatoryjne przekształcenie ZOZ-ów w spółki prawa handlowego. Zgodnie z nim, samorządy otrzymają 100 proc. kapitału zakładowego, którym będą mogły dysponować.
Posłowie debatowali nad projektami: o ZOZ-ach, o ochronie praw pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej. Sejm zajmie się także projektem ustawy wprowadzającej reformy.
Prawo do referendum
Marszałek Bogdan Borusewicz poinformował dziennikarzy, że Senat musi się ustosunkować do prezydenckiego wniosku w ciągu 14 dni, licząc od najbliższej soboty. – Teraz projekt zostanie skierowany do komisji. A Senat rozpatrzy go na najbliższym posiedzeniu 26-28 października - powiedział. I dodał: - Mam prawo poprosić prezydenta o dodatkowe wyjaśnienia, ale jeszcze nie podjąłem decyzji, czy tak się stanie. Rozstrzygnę to na początku tygodnia.
Borusewicz nie chciał odpowiedzieć, czy poprze prezydencki wniosek. - Wyrażę to w głosowaniu, które nie jest tajne - stwierdził.
Zgodnie z konstytucją prezydent ma prawo zarządzić ogólnokrajowe referendum za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Według ustawy o referendum ogólnokrajowym prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum. Projekt zawiera "treść pytań lub wariantów rozwiązania w sprawie poddanej pod referendum, a także termin jego przeprowadzenia". Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia prezydenta podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.
Czy jest Pani/Pan za komercjalizacją jednostek służby zdrowia, która może prowadzić do ich prywatyzacji?
Źródło: PAP