Dziś poznamy decyzję prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie przyszłości KRRiT. Zarówno Sejm, jak i Senat odrzuciły sprawozdanie z jej prac za 2010 r. Jeśli prezydent potwierdzi tę decyzję, kadencja wszystkich członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wygaśnie.
Doradca prezydenta ds. mediów Jerzy Smoliński powiedział w poniedziałek, że prawdopodobnie prezydent Komorowski osobiście we wtorek poinformuje o swojej decyzji. - Najprawdopodobniej pan prezydent wygłosi oświadczenie w tej sprawie - dodał Smoliński. Nie chciał powiedzieć, ku jakiej decyzji skłania się Komorowski.
Najprawdopodobniej pan prezydent wygłosi oświadczenie w tej sprawie Jerzy Smoliński, doradca prezydenta ds. mediów
Sam prezydent w piątek zapowiedział, że we wtorek podejmie decyzję ws. sprawozdania KRRiT za 2010 r. Przekonywał wtedy, że istotnym argumentem jest to, iż KRRiT powinna odgrywać rolę kontrolera mediów publicznych w okresie kampanii wyborczej.
Sejm 30 czerwca odrzucił sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności KRRiT głosami PO, PiS i PSL. Wcześniej zrobił to Senat. Według ustawy o rtv jeśli prezydent potwierdzi decyzję obu izb parlamentu, kadencja wszystkich członków Rady wygaśnie w ciągu 14 dni od głosowania w Sejmie.
"Nieskrępowany decyzjami Sejmu i Senatu"
Prezydent przeprowadził już konsultacje z szefami klubów parlamentarnych ws. sprawozdania. Tylko SLD chce jego przyjęcia. Komorowski podkreślał, że jest "zupełnie nieskrępowany decyzjami Sejmu i Senatu". Jak mówił, decyzję ws. KRRiT będzie starał się wyważyć, "mierząc wszystkie racje".
- Dla mnie jest istotny argument, że KRRiT powinna pełnić rolę kontrolera mediów publicznych w okresie kampanii wyborczej - mówił Komorowski. Ale - jak dodał - z drugiej strony chciałby, by KRRiT "dokończyła proces stabilizacji mediów publicznych - i telewizji, i radia".
Zdaniem prezydenta ramy prawne, w jakich obecnie działa KRRiT, nie są doskonałe i zachęcają partie polityczne "do walki o wpływy w mediach publicznych".
PO zarzuca opieszałość
Dla mnie jest istotny argument, że KRRiT powinna pełnić rolę kontrolera mediów publicznych w okresie kampanii wyborczej Bronisław Komorowski
KRRiT w obecnym składzie - powołanym przez Bronisława Komorowskiego oraz Sejm i Senat głosami PO, SLD i PSL - działa od sierpnia 2010 r. Na jej czele stoi Jan Dworak, pozostali członkowie to: Krzysztof Luft (tak jak Dworak mianowany przez prezydenta), Sławomir Rogowski, Witold Graboś (obaj wybrani przez Sejm; zgłoszeni przez lewicę) i Stefan Pastuszka (wybrany przez Senat; zgłoszony przez PO członek PSL).
PO zarzuca KRRiT m.in. opieszałość przy wyborze rad nadzorczych i powoływaniu zarządów mediów publicznych. Ponadto Platforma uważa, że Krajowa Rada nie zareagowała odpowiednio, gdy TVP stronniczo - według PO - relacjonowała w minionym roku kampanię prezydencką oraz sprawę przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego.
Z kolei PiS ma zastrzeżenia dotyczące m.in. wyłaniania rad nadzorczych i powoływania zarządów mediów publicznych. Zdaniem tej partii są one zbyt lewicowe
Źródło: PAP