Prezydenckie zmiany do ustawy o KRS wejdą w życie, a poprawki do ustawy o SN zwiększą kompetencje prezydenta - poinformował Krzysztof Szczerski, szef gabinetu Andrzeja Dudy. To ustalenia po spotkaniu prezydenta z marszałkami Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim.
Pierwsze informacje po spotkaniu podał Krzysztof Szczerski na Twitterze. Napisał, że poprawki do ustawy o SN mają zwiększyć kompetencje prezydenta. Nie doprecyzował wówczas, o jakie dokładnie poprawki chodzi.
To prezydent wskaże, którzy sędziowie zostaną w składzie Sądu Najwyższego - powiedział później Stanisław Piotrowicz (PiS) prezentując poprawki swego klubu podczas II czytania projektu nowej ustawy o SN. Jedna z nich przewiduje także, że regulamin Sądu Najwyższego będzie określał prezydent w drodze rozporządzenia, a nie minister sprawiedliwości.
Ważne ustalenie: prezydenckie zmiany do ustawy o KRS wejdą w życie
— Krzysztof Szczerski (@KSzczerski) 18 lipca 2017
Poprawki do ustawy o SN zwiększą kompetencje Prezydenta RP
— Krzysztof Szczerski (@KSzczerski) 18 lipca 2017
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski napisał z kolei, że zaproponowane przez prezydenta zmiany dotyczącego tego by, by Sejm wybierał Krajową Radę Sądownictwa większością 3/5 głosów, "będą obowiązywać".
Ważne ustalenia Pana @prezydentpl @MarekKuchcinski i @StKarczewski. Zaproponowane zmiany przez PAD #3/5 będą obowiązywać.
— Stanisław Karczewski (@StKarczewski) 18 lipca 2017
Rozmowy odbywały się w Pałacu Prezydenckim. W tym samym czasie przed Pałacem pikietował tłum ludzi.
#z_życia_Kancelarii pic.twitter.com/KMahVKdI4r— Marcin Kędryna (@marcin_kedryna) 18 lipca 2017
Oświadczenie prezydenta
Prezydent Duda w popołudniowym oświadczeniu poinformował, że zgłosił do Sejmu projekt noweli ustawy o KRS, w którym zaproponował, by Sejm wybierał część Krajowej Rady Sądownictwa większością 3/5 głosów. Zapowiedział, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, jeśli wcześniej nie zostanie uchwalony jego projekt nowelizacji ustawy o KRS. Na decyzję prezydenta czeka też uchwalona przez Sejm w zeszłym tygodniu nowela ustawy o KRS.
Rzeczniczka PiS Beata Mazurek po wtorkowym oświadczeniu prezydenta powiedziała, że zgłoszony przez Andrzeja Dudę projekt noweli będzie procedowany, jeśli podpisze on nowelę o KRS wcześniej uchwaloną przez Sejm. Komentując tę zapowiedź, prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński powiedział, że projekt zmian w ustawie o KRS zgłoszony przez prezydenta może być procedowany bez konieczności podpisywania przez Andrzeja Dudę uchwalonej wcześniej przez Sejm noweli o KRS.
Projekt prezydenta i rządowa nowela ustawy
Prezydencki projekt o KRS opublikowano już na stronie prezydenta, odnotowano go także na stronie internetowej Sejmu - w zakładce "wniesione projekty ustaw, którym nie został jeszcze nadany numer druku". Uchwalona przez Sejm w zeszłym tygodniu nowela ustawy o KRS, którą przygotował rząd, przewiduje między innymi wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. W ustawie nie określono, jaką większością następowałby wybór nowych członków w Sejmie. Z kolei we wtorek Sejm rozpoczął procedowanie poselskiego projektu autorstwa PiS o Sądzie Najwyższym, który przewiduje trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku "z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości". Złożenie w Sejmie projektu o SN oraz zakończenie w ubiegłym tygodniu prac parlamentarnych nad zmianami w ustawach: o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych wywołało protesty opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej. W poniedziałek doszło do spotkania prezydenta z politykami klubu Kukiz'15: Pawłem Kukizem i Stanisławem Tyszką. Według nich prezydent, zgłaszając projekt noweli o KRS we wtorek, wziął pod uwagę propozycje ich klubu.
Autor: mart/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@marcin_kedryna