- Prezydent zwrócił się do rządu o udostępnienie kontraktu na skroplony gaz z Kataru oraz instrukcji na negocjacje z Gazpromem dotyczące zakupu gazu rosyjskiego - pisze "Wprost". - Prezydentowi nic do tego - komentuje osoba z Kancelarii Premiera, która chce zachować anonimowość. Czy nadciąga kolejny spór kompetencyjny?
Według gazety oba wnioski Lecha Kaczyńskiego trafiły najpierw na biurko premiera, a potem do odpowiednich resortów.
Pismo dotyczące skroplonego gazu (LNG) współpracownicy premiera Donalda Tuska przekierowali do ministerstwa skarbu, a sprawa instrukcji negocjacyjnej wylądowała w resorcie gospodarki.
Co powiedzą prezydentowi?
Tygodnik sugeruje jednak, powołując się na swoje źródła, że prezydent może mieć problem z uzyskaniem satysfakcjonującej go odpowiedzi - a mówiąc dokładniej, ministrowie Donalda Tuska mogą po prostu powiedzieć "nie" prezydenckiej prośbie. – Gospodarzem umowy na gaz LNG po polskiej stronie jest spółka PGNiG – komentuje rzecznik ministerstwa skarbu Maciej Wewiór. Co to znaczy? – Mówiąc brutalnie, prezydentowi nic do tego. Umowa z Katarem jest objęta tajemnicą handlową – tłumaczy jednoznacznie w rozmowie z "Wprost" osoba z Kancelarii Premiera, która zastrzega anonimowość.
W przypadku instrukcji sprawa jest prostrza, co nie znaczy "łatwiejsza". Decyzję o ewentualnym udostępnieniu instrukcji negocjacyjnej może podjąć tylko minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jaka będzie jego odpowiedź? Na razie nie wiadomo - w piątek nie było go w resorcie.
20 lat z katarskim gazem
Polska podpisała umowę na dostawy skroplonego gazu LNG z Kataru do Polski 29 czerwca. Gaz, przewożony specjalistycznymi statkami, ma stanowić zaopatrzenie dla projektowanego gazoportu w Świnoujściu i przyczynić się do zróżnicowania źródeł zaopatrzenia Polski w to paliwo.
Jak podał resort skarbu w komunikacie, negocjacje z największym na świecie eksporterem LNG prowadzono od 2008 roku, w kwietniu tego roku podpisano umowę ramową, a na początku czerwca zakończyła się przełomowa tura negocjacji.
Umowa na dostawy gazu z Kataru została zawarta na okres 20 lat, od 2014 do 2034 r.
Źródło: wprost.pl, tvn24.pl