Zakaz bicia dzieci, specjalne zespoły ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, przymusowa separacja sprawców przemocy domowej od ofiar, a w szczególnych sytuacjach odebranie dziecka rodzicom przez służby socjalne. To główne propozycje zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, które przyjęła komisja polityki społecznej i rodziny.
Sejm nad nowelizacją kontrowersyjnej ustawy pracuje już od ponad roku. Zmiany mają poprawić ochronę ofiar przemocy domowej. Przeciwnicy ustawy obawiają się, że zmiany mogą doprowadzić do nadmiernej ingerencji w życie rodziny i stworzą pole do nadużyć.
Dzieci w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia
We wtorek największe kontrowersje wzbudził artykuł, który daje możliwość odebrania dziecka rodzicom przez pracownika socjalnego w sytuacjach, gdy zagrożone jest jego życie. Posłowie sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny podtrzymali ten zapis, ale przyjęli poprawki, które ograniczają swobodę działania służb socjalnych.
W szczególnych sytuacjach, np. gdy rodzice zagrożonego dziecka są nietrzeźwi, pracownik opieki społecznej zobowiązany jest zapewnić dziecku bezpieczeństwo. W pierwszej kolejności powinien postarać się umieścić je u innej nie zamieszkującej wspólnie osoby z rodziny. Dopiero gdy to będzie niemożliwe - w rodzinie zastępczej lub państwowej placówce.
Przyjęta poprawka podkreśla także, że decyzja taka nie może być podjęta jednoosobowo, lecz przy udziale lekarza, ratownika medycznego, pielęgniarki lub policjanta. Rodzice, którym odebrano dziecko, będą też mieli zagwarantowane prawo do odwołania się od tej decyzji.
Jak podkreślał rzecznik praw dziecka Marek Michalak, zarówno teraz, jak i po wejściu w życie ustawy, decyzję o odebraniu lub ograniczeniu praw rodzicielskich podejmować będzie sąd, a nie służby socjalne.
Gminy będą zbierać dane sprawców przemocy
Posłowie podtrzymali też zapis mówiący o powstaniu specjalnych zespołów interdyscyplinarnych, które zajmować się będą przeciwdziałaniu przemocy. Zgodnie z projektem, w ich skład mają wchodzić przedstawiciele jednostek pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, kuratora, szkoły, służby zdrowia oraz organizacji pozarządowych. Zespoły te będą mogły zbierać dane osobowe sprawców przemocy i ich ofiar, także bez ich zgody.
Zmiany wprowadzone przez komisję zobowiązują zespoły do zachowania poufności. Posłowie doprecyzowali zapisy mówiące o ochronie danych osobowych. Ich administratorem ma być gmina jako organ powołujący zespoły, a nie ich członkowie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: doriana_s/sxc.hi