Na Wiejskiej zawrzało. Posłowie niezwykle emocjonalnie dyskutowali na temat uchwały dotyczącej upamiętnienia 20. rocznicy utworzenia pierwszego niekomunistycznego Rządu RR. Na jego czele stał Tadeusz Mazowiecki. - Nikt i nic nie zmusi mnie do poparcia uchwały wyrażającej wdzięczność Czesławowi Kiszczakowi - zarzekał się Ludwik Dorn. - To kolejny wstyd tego Sejmu - odpowiadał mu Andrzej Celiński (SDPL). Jednak w głosowaniu uchwała została przyjęta niemal jednogłośnie.
W uchwale Sejm wyraził wdzięczność rządowi Mazowieckiego. Posłowie podkreślili, że rząd ten "obejmując władzę w warunkach głębokiego rozkładu gospodarki i finansów PRL, podjął szereg reform o historycznym znaczeniu dla Polski".
Zaznaczono, że powołanie rządu Mazowieckiego było "ważnym narzędziem" zmiany ustrojowej, która w 1989 r. zakończyła 45-letni okres panowania komunizmu w Polsce. Z satysfakcją stwierdzili też, jak w ciągu ostatnich 20 lat głęboko zmieniła się Polska i cały świat.
Jednak dyskusja na temat kształtu uchwały była pełna emocji.
Problem zaczął się, kiedy do proponowanej przez PO uchwały poprawkę zgłosił PiS. Posłowie tej partii zaproponowali zmianę, dzięki której z uchwały zniknęły by słowa na temat ogólnej wdzięczności dla gabinetu Tadeusza Mazowieckiego za wkład w przemiany w Polsce. Zdaniem posłów PiS taka wdzięcznść, to również wdzięczność dla członków tego Rządu z ramienia PZPR, w tym Czesława Kiszczaka (był wicepremierem).
Nie pomijać "prawdy"
- To nie prawda, że chcieliśmy deprecjonować rząd Mazowieckiego - zaczął Zbigniew Girzyński z PiS. - Prawda o tamtym rządzie jest także taka, że pojawiło się za jego kadencji 3 mln bezrobotnych i dużo patologii, której współczesnym przejawem jest choćby sytuacja w polskiej piłce nożnej.
Girzyński mówił, że PiS jest za uczczeniem tego święta, ale by nie pomijać przy tej okazji "prawdy".
Wtórował mu Ludwik Dorn. - Nikt i nic nie zmusi mnie do tego, by zaaprobować w formie pochwały działań, które doprowadziły do funkcjonowania jeszcze wiosną 1990 roku służb bezpieczeństwa.
Kolejny wstyd...
Ich ataki na projekt uchwały odpierał Andrzej Celiński z SDPL. - Apeluję do was. Przyjmijcie tą uchwałę albo nie. Ale nie debatujcie, bo Tadeusz Mazowiecki by sobie tego nie życzył. Apeluję do ciebie Jarosławie Kaczyński, bo Girzyński jest twoim żołnierzem - mówił Celiński. - Kolejny wstyd tego Sejmu - dodał kończąc swoją wypowiedź.
Kwestie formalne
Głosowanie nad uchwałą przebiegło również w atmosferze problemów formalnych. Po tym, jak podczas głosowania nad poprawkami odrzucone zostały propozycje PiS, przedstawiciel tego klubu Zbigniew Girzyński złożył wniosek o zmianę sposobu głosowania i przyjęcie uchwały przez aklamację.
Wniosek ten wzbudził konsternację i prowadzący obrady marszałek Sejmu Bronisław Komorowski najpierw krótko rozmawiał z Girzyńskim, a potem zwołał Konwent Seniorów. Po krótkim posiedzeniu Konwentu marszałek - dziękując posłom PiS za chęć kompromisu - poinformował jednak, że przejście do przyjęcia uchwały przez aklamację jest w tym momencie niemożliwe bez naruszenia regulaminu Sejmu.
W takiej sytuacji Girzyński złożył wniosek o przerwę, podczas której odbyło się posiedzenie klubu PiS. Po przerwie w głosowaniu uchwała przeszła niemal jednogłośnie. Za było 374 posłów. Przeciwko - tylko dwóch. 11 wstrzymało się od głosu.
Rząd Mazowieckiego powstał 24 sierpnia 1989 roku po nieudanej próbie stworzenia rządu Czesława Kiszczaka. Został zatwierdzony przez ówczesnego prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego 12 września. Dział do 12 stycznia 1991.
Minęło dwadzieścia lat od 1989 roku, gdy głęboka zmiana ustrojowa zakończyła 45-letni okres panowania w Polsce komunizmu. Ważnym narzędziem tej zmiany było powołanie 12 września 1989 roku, w następstwie zwycięstwa wyborczego "Solidarności", rządu Premiera Tadeusza Mazowieckiego - pierwszego rządu III RP. Ten rząd, obejmując władzę w warunkach głębokiego rozkładu gospodarki i finansów PRL, podjął szereg reform o historycznym znaczeniu dla Polski. Udało się nie tylko zlikwidować widmo dalszej, pogłębionej katastrofy gospodarczej, ale także wprowadzić zasady gospodarki rynkowej, znieść cenzurę, potwierdzić nienaruszalność polskiej granicy zachodniej, wprowadzić pierwszą reformę samorządową poprzez wolne wybory w gminach. Minęło dwadzieścia lat i z satysfakcją możemy stwierdzić jak głęboko zmieniła się Polska i cały otaczający nas świat, że nastąpił upadek komunizmu w całej Europie Środkowo-Wschodniej, a także upadek muru berlińskiego. Na niepodległość i demokrację wybiły się liczne narody dawnego bloku wschodniego rozpoczynając trudny marsz ku zachodni strukturom - ku NATO i Unii Europejskiej. Dlatego dzisiaj, gdy oczywistością jest polska wolność, niepodległość i demokracja, gdy normalnością jest wolny rynek i nasza przynależność do świata Zachodu, Sejm RP wyraża wdzięczność pierwszemu niekomunistycznemu rządowi Premiera Tadeusza Mazowieckiego. Uchwala autorstwa Platformy Obywatelskiej
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24