Stanowi kompendium wiedzy uczniów i studentów. Jest najczęściej używaną encyklopedią w internecie, a hasła w niej zawarte cytowane są na całym świecie. Niestety, zawiera wiele błędów, które zadeklarowali się poprawić naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Projekt zakłada sprawdzanie i uzupełnianie haseł z zakresu technologii informacyjnej.
Prace nad projektem potrwają od trzech do czterech najbliższych miesięcy i prowadzone będą w kilku zespołach merytorycznych. W ich skład wejdzie kilkanaście osób z Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem dr. inż. Andrzeja Zalewskiego.
- Najpierw naukowcy przeprowadzą inwentaryzację haseł, które istnieją już w zasobach internetowej encyklopedii - poinformował PAP pomysłodawca projektu.
- Taka akcja nie miała precedensu - powiedział z kolei Paweł Zienowicz ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska, odpowiadającego za serwis Wikipedia w Polsce. Jak podkreślił, "zdarzało się wcześniej, że grupa naukowców podejmowała się edytowania Wikipedii, jednak nie mówili o tym otwarcie". Według niego jest to dobry znak, że polscy naukowcy zaczynają uważać Wikipedię za użyteczne źródło informacji.
Zakazana na uczelniach
Do tej pory korzystanie z internetowej encyklopedii przez wykładowców i nauczycieli uznawane było za obciach i zakazywano jej używania. Na wyższych uczelniach promotorzy wciąż ostrzegają swoich podopiecznych przed cytowaniem tego źródła w autorskich pracach dyplomowych. Dzięki inicjatywie naukowców z Politechniki Warszawskiej Wikipedia być może stanie się ważnym elementem polskiej edukacji. Dr Zalewski zaznaczył, że internet w dzisiejszych czasach stanowi podstawowe źródło informacji, a naukowcy "nie powinni się obrażać" na ten fakt, tylko zaakceptować go i starać się weryfikować zawartą tam wiedzę.
Najpopularniejsza w Polsce
Jak poinformował Zienowicz, z polską Wikipedią współpracuje ok. 7 tys. osób, a 300 z nich to internauci tworzący tam hasła od kilku lat. Pracownicy naukowi stanowiąc ok 4-5 proc. liczby stałych współpracowników.
- Choć nie opowiadają o tym głośno, cenią Wikipedię za to, że ich wiedza może zostać zweryfikowana przez inne osoby edytujące encyklopedię, które różnią się światopoglądem i rodzajem wiedzy - powiedział o naukowcach współpracujących z Wikipedią.
Przyznał także, że trafiają się dowcipy, bądź celowe wprowadzanie błędnych informacji do systemu. Wikipedia zabezpieczyła się jednak przed kolejnymi próbami wprowadzania czytelników w błąd poprzez kontrolę edycji haseł dokonanych przez niezalogowanych autorów oraz usunęła dotychczasowe akty wandalizmu.
Polska wersja obszerna
Polska baza Wikipedii należy do najobszerniejszej na świecie. Liczy ona 765 tysięcy haseł. Większe od niej są jedynie zasoby w bazach angielskiej, niemieckiej i francuskiej. W sumie Wikipedia zawiera 272 edycje językowe. W tym roku mija 10 lat od powstania serwisu.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: pl.wikipedia.org