Policja wyprowadziła związkowców Sierpnia'80 z biur Platformy Obywatelskiej w Katowicach, Gdańsku, Radomiu, Łodzi i Szczecinie. Większość z nich dobrowolnie opuściła miejsca protestu, jedynie w Szczecinie policjanci musieli użyć siły. - Sprzeciw będzie narastał - zapowiada lider Sierpnia'80 Bogusław Ziętek.
Po godzinie 23 policjanci wyprowadzili 11 działaczy Sierpnia '80, którzy okupowali w Łodzi biuro posłanki Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej. Mężczyźni nie stawiali oporu, wcześniej czterej inni związkowcy sami opuścili biuro. Wszyscy zostali przewiezieni na komisariat, gdzie zostali przesłuchani. W czasie interwencji policji jeden z protestujących źle się poczuł. Przyjechała do niego karetka. Lekarz uznał jednak, że stan zdrowia mężczyzny umożliwia jego pobyt w izbie zatrzymań.
Późnym wieczorem związkowców wyprowadzono też z biura PO w Radomiu. Związkowcy wychodzili spokojnie, ale po przesłuchaniu miał im być postawiony zarzut naruszenia miru domowego.
"Dziś biją nas, jutro - was"
W Szczecinie policja siłą wyprowadziła 12 związkowców Sierpnia'80, którzy od przedpołudnia okupowali lokalną siedzibę PO. Związkowcy zdecydowanie odmówili dobrowolnego wyjścia. Siedli na podłodze i złapali się pod ręce. Kilkunastu funkcjonariuszy siłą rozdzielało mężczyzn, którzy krzyczeli wówczas: "Precz z Tuskiem" i "Dziś biją nas, jutro - was". Po przesłuchaniu ich w charakterze świadka zostaną zwolnieni do domów.
Związkowców usunięto także z gdańskiego biura poselskiego premiera Donalda Tuska. Większość spośród dziewięciu związkowców wyszła z biura spokojnie, trzech stawiało opór i policja musiała ich wyprowadzić.
W Katowicach policjanci usunęli z lokalnego biura PO dziewięciu związkowców. Zdaniem funkcjonariuszy, wyszli nie stawiając oporu - oni sami mówią, że było inaczej. - Oczywiście, że w Katowicach użyto siły. To odpowiedź rządu na naszą propozycję dialogu - posługiwanie się policją - przekonuje lider Sierpnia 80.
Nie odpuszczą
Związkowcy od rana okupowali sześć biur poselskich Platformy Obywatelskiej - w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Katowicach i Radomiu. Zapowiadali też, że jeśli postulaty związku nie zostaną spełnione do środy, to zajmą kolejne biura posłów.
Bogusław Ziętek zapowiedział, że noc zamierza spędzić przed biurem Donalda Tuska w Warszawie (to jest inne biuro, niż to w Gdańsku). Później zdanie zmienił i stwierdził, że protestujący nie będą okupować klatki schodowej przed biurem premiera, bo byłoby to tylko utrudnianie życia mieszkańcom kamienicy. - To, że dzisiaj usunęliście nas z biur poselskich nie oznacza, że się poddamy, nie oznacza, że przegraliśmy tę walkę, oznacza, że będziemy dalej walczyć i że dalej będziemy realizować swoje roszczenia i postulaty - stwierdził lider Sierpnia'80.
Premier: stanowczo, ale nie brutalnie
- Władza nie powinna czuć się bezradna czy bezsilna, kiedy łamane jest prawo - skomentował protest związkowców i interwencję policji premier Donald Tusk. Premier zaznaczył, że służby podległe rządowi "nie powinny tolerować takich rzeczy jak palenie opon, organizowanie nielegalnych protestów typu okupacja, przemoc, bicie policjantów". Jak dodał "w Polsce istnieje wielka swoboda organizacji manifestacji (...) ale demonstracje związkowe w Polsce nie znajdują nigdy odpowiedzi negatywnych". - Kiedy jest łamane prawo staramy się reagować stanowczo, co nie znaczy, że brutalnie - podkreślił w TVP2.
Nie pierwsza taka akcja
Sierpień '80 znany jest z gwałtownych akcji wymierzonych w polityków, którzy zdaniem związkowców nie uwzględniają w swoich działaniach interesów zwykłych ludzi - szeregowych pracowników, bezrobotnych. Przewodniczącym jest Bogusław Ziętek. Od 2006 roku związek wydaje „Trybunę Robotniczą”, jest związany z Polską Partią Pracy. Powstał w sierpniu 1993 na bazie śląskiego oddziału "Solidarności 80" Mariana Jurczyka. Pozostałe regiony nie poparły wtedy strajków w śląskich kopalniach.
jaś, aga//mat/tr
Polska obywateli, nie elit!Europejska płaca minimalna! Natychmiastowy program ratowania polskiego przemysłu stoczniowego, zbrojeniowego, wydobywczego, energetycznego i kolei! Rządowy program wsparcia polskiego rolnictwa, rybołówstwa i przetwórstwa! Emerytury i renty wolne od podatku dochodowego! Wzrost wynagrodzeń w służbie zdrowia! Stop prywatyzacji szpitali. Bezpłatna, powszechnie dostępna opieka medyczna. Zachowanie Państwowego Ratownictwa Medycznego! Zakaz eksmisji na bruk! Przywrócić prawo do wcześniejszych emerytur! Tani transport publiczny! Dochód gwarantujący minimum godnej egzystencji! Kodeks pracy równy dla całej Europy Kara więzienia dla niepłacących za pracę! Więzienie dla oszustów wymuszających samozatrudnienie! Bezpłatny Internet dla wszystkich! Zniesienie obowiązku odrabiania chorobowego i dni oddawania krwi, przy przechodzeniu na emeryturę! Podwyżki płac dla nauczycieli i pielęgniarek! Przyjęcie Europejskiej Karty Praw Podstawowych! Rozpoczęcie przez rząd natychmiastowych rozmów z Komisją Europejską w sprawie zniesienia regulacji dyskryminujących polskie pielęgniarki i położne w zakresie wykształcenia! Jawny dialog pomiędzy społeczeństwem i władzą, przy pełnej reprezentacji stron! pz
Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24