Większość Polaków uważa, że strajki z 1980 roku i powstanie pierwszej Solidarności były korzystne dla naszego kraju - wynika z sondażu TNS OBOP. Według danych, większość z nas jest zdania, że bez "S" Polska nie byłaby takim krajem, jakim jest obecnie.
Zgodnie z sondażem, 67 proc. ankietowanych uważa, że strajki 1980 roku i powstanie Solidarności były korzystne dla Polski, za niekorzystne uznaje je jedynie 9 proc. Opinii na ten temat nie ma 11 proc. Najwięcej ocen pozytywnych jest wśród mieszkańców miast, sympatyków partii postsolidarnościowych (PO i PiS).
Na pytanie czy bez strajków z lata 1980 r. i Solidarności żyłoby się lepiej, czy gorzej, 45 proc. respondentów odpowiedziało, że zdecydowanie gorzej, 15 proc. - że lepiej, a 18 proc., że tak samo. Na pytanie o sytuację robotników i zakładów pracy 50 proc. respondentów powiedziało, że sytuacja byłaby gorsza, 16 proc. że lepsza, a 15 proc. - że taka sama. Reszta respondentów nie miała zdania na ten temat.
Gdyby nie "S", nie byłoby demokracji
W ocenie 63 proc. ankietowanych bez strajków lata 1980 r. i Solidarności w Polsce byłoby zdecydowanie mniej demokracji niż jest obecnie; 6 proc. uznało, że demokracji byłoby więcej, a 16 proc., że tyle samo. Reszta nie miała na ten temat opinii. Zdaniem 57 proc. ankietowanych gdyby nie Solidarność, Polska nie byłaby krajem demokratycznym, przeciwne uważa 25 proc. respondentów.
Dzieło Solidarności
Natomiast na pytanie czy bez strajków i Solidarności Polska byłaby niepodległa, 47 proc. respondentów uznało, że nie byłaby niepodległa, 33 proc. - że byłaby niepodległa. Pogląd, że bez Solidarności żyłoby się gorzej, deklarują częściej mieszkańcy średnich i dużych miast, osoby z wyższym i średnim wykształceniem oraz sympatycy partii postsolidarnościowych.
Sondaż "Dzieło Solidarności z perspektywy 30 lat" przeprowadzono w dniach 5-8 sierpnia 2010 roku na próbie 1005 osób.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Roman Jocher