62 proc. ankietowanych deklaruje, że pożyczyłoby obcemu coś cennego, np. samochód. 55 proc. nie zna nikogo, z kim można by podjąć działalność gospodarczą, a 36 proc. byłoby gotowych aktywnie pomagać politykowi. To wyniki badania CBOS, które pytało Polaków o gotowość do współdziałania.
Według CBOS w ostatniej dekadzie nie zmieniło się nastawienie do pożyczania innym cennych przedmiotów. 35 proc. respondentów CBOS nie wyraziło gotowości do pożyczenia komuś spoza rodziny wartościowej rzeczy, takiej jak samochód czy maszyna rolnicza. Natomiast 40 proc. respondentów wyraziło gotowość do prowadzenia z kimś wspólnie działalności gospodarczej.
Polacy chętni do pomocy
Chęć pomagania w nieodpłatnej pracy na rzecz lokalnej społeczności deklaruje prawie połowa badanych (47 proc.), a 48 proc. twierdzi, że nie zna nikogo, komu byłaby gotowa pomóc w takiej działalności. W tej sferze CBOS odnotował 5-punktowy wzrost deklaracji gotowości do współpracy w stosunku do roku 2010. Jednak, podkreślono zarazem, wówczas był to wynik najniższy z dotychczasowych, zatem wzrost oznacza raczej powrót do wcześniejszego poziomu gotowości.
Pomoc jednak nie wszystkim
Według CBOS najmniej badanych jest gotowych aktywnie pomagać komuś w zostaniu radnym lub posłem. Takiego zdania podjęłaby się nieco ponad jedna trzecia badanych (36 proc.). Prawie dwukrotnie więcej respondentów (60 proc.) twierdzi, że nie zna nikogo, z kim gotowi byliby współdziałać w tym celu.
Z wiekiem dużo się zmienia
Z sondażu wynika też, że chęć do współdziałania spada wraz z wiekiem. Wśród najstarszych respondentów (powyżej 65. roku życia) niemal połowa (47 proc.) twierdzi, że nie zna nikogo, z kim mogłaby podjąć współpracę w którejkolwiek z dziedzin, natomiast wśród najmłodszych (w wieku 18-24 lata) - tylko co dziewiąty (11 proc.).
Polacy wierzą nie tylko w Boga
W sens współpracy wierzy ponad cztery piąte dorosłych Polaków (81 proc.). Co jedenasty (9 proc.) uważa, że to na ogół marnowanie czasu. Na przekonanie o celowości współdziałania najsilniej wpływa wykształcenie. Im wyższe, tym powszechniej wyznawany jest pogląd, że wspólnie z innymi ludźmi można osiągnąć więcej niż samemu. Według CBOS, od dziesięciu lat liczba badanych przeświadczonych o celowości wspólnego działania w zasadzie się nie zmienia.
O gotowość do współdziałania CBOS pytał 5-11 stycznia 1058 dorosłych mieszkańców Polski, co stanowi reprezentatywną próbę losową.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum