Szybsze wejście do strefy euro receptą na kryzys? W tej kwestii Polacy są podzieleni. Jedno jest jednak pewne - o tym, w jakiej walucie będziemy otrzymywać pensje i robić zakupy, zdecydowana większość z nas chciałaby zdecydować w referendum - wynika z sondażu SMG/KRC dla "Faktów" TVN.
Przyjęciu europejskiej waluty "zdecydowane tak" powiedziało 26 proc. badanych. Odpowiedzi "raczej tak" udzieliło 27 proc. respondentów, "raczej nie" - 25 proc., zaś "zdecydowanie nie" - 16 proc. Zdania w tej sprawie nie ma 6 proc. ankietowanych.
Większość, bo 75 proc. badanych uważa, że Polska powinna przystąpić do strefy euro do roku 2013. Na datę do 2015 wskazało 13 proc. respondentów. Z kolei 8 proc. ankietowanych uważa, że powinno to nastąpić dopiero po 2015 roku. 4 proc. badanych nie ma zdania.
Na pytanie, czy wprowadzenie euro powinno poprzedzić referendum, 64 proc. badanych odpowiedziało: "tak". Przeciwnego zdania jest 31 proc. respondentów. "Nie wiem" - stwierdziło 6 proc. ankietowanych.
PiS odrabia straty
W sondażu zapytano też o preferencje polityczne. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się 1 marca wygrałaby je PO, choć z mniejszym poparciem niż kilkanaście dni temu. Na drugim miejscu znalazł się PiS, który zaczął odrabiać straty. Do Sejmu weszłyby jeszcze SLD i PSL.
Na Platformę Obywatelską zagłosowałoby 44 proc. badanych - to o 4 proc. mniej niż w badaniu z 12 lutego. Prawo i Sprawiedliwość poparłoby 26 proc. ankietowanych, czyli o 3 proc. więcej. Na trzecim miejscu znalazł się Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który oddałoby głos 8 proc. respondentów, o 2 proc. mniej. Do Sejmu weszłoby jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe z 6 proc. poparciem.
1 proc. głosów rozłożył się między pozostałe partie. Natomiast aż 13 proc. badanych nie potrafiło wskazać, na które ugrupowanie oddaliby swój głos. 2 proc. badanych odmówiło odpowiedzi, na którą partię by zagłosowało.
Ponad połowa, bo 53 proc. ankietowanych zadeklarowała udział w wyborach, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę - 1 marca. 24 proc. badanych odpowiedziało, że jeszcze nie wie.
Z kolei 22 proc. respondentów stwierdziło, że na pewno nie poszłoby do urn.
Sondaż przeprowadzono 23 lutego na grupie 1002 osób.
Źródło: TVN