Jest długi weekend, więc kolejowi kontrolerzy wkraczają do akcji. Nie sprawdzają biletów, ale pociągi - czy są bezpieczne, czyste, czy da się do nich wejść, usiąść i komfortowo jechać. Poprzednia kontrola była na Wszystkich Świętych. Jej wyniki niestety nie były zaskakujące.
Pracownicy Urzędu Transportu Kolejowego w długi weekend nie mają wolnego. Są w akcji - w całej Polsce kontrolują czystość w pociągach, bezpieczeństwo i komfort podróży.
Gdy st. insp. Włodzimierz Wasilewski z UTK zastaje brudną toaletę, nie ma zmiłuj. Kierowniczka pociągu Gdynia-Wrocław tłumaczy, że to "podróżni zabrudzili", ale kontrolerów te wyjaśnienia nie bardzo przekonują. Odpowiedzialnością obarczają przewoźnika.
Brud i tłok
Na wyniki kontroli przyjdzie jeszcze chwilę poczekać. Są już natomiast znane dane z długiego weekendu we Wszystkich Świętych.
Na 276 skontrolowanych pociągów aż w 70 wykryto nieprawidłowości. 16 pociągów było po prostu brudnych. W gorszym stanie co prawda są pociągi Przewozów Regionalnych, ale dostało się też Intercity
Nie dziwi więc, że pasażerowie narzekają. Nie tylko na brud, ale też na tłok. A ten zdaniem kontrolerów jest powszechny i przewidywalny.
Urząd Transportu Kolejowego - jak sam mówi - stawia raczej na prewencję niż kary, choć tych nie można wykluczyć. Szczególnie, że władze PKP do zarzutów ustosunkować się nie chcą, odchodzący ze stanowiska minister transportu Cezary Grabarczyk również.
Sms powie o spóźnieniu
O tym, że nadjeżdża nowe i lepsze ma świadczyć pomysł łódzkich kolei, które bezpłatnymi smsami informują podróżnych o możliwych opóźnieniach i utrudnieniach. Wystarczy za kilka groszy aktywować usługę i już wiadomo, że można z peronu pójść na kawę.
- System od grudnia od nowego rozkładu będzie działał w całej Polsce - zapewnia Krzysztof Urbaniak z PKP Przewozów Regionalnych. Zważywszy jak działały PKP po zeszłorocznej zmianie rozkładu, system może się przydać.
Kolejne kontrole na kolei odbędą w okolicach Świat Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN