Stworzymy nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Kolejną, od samego początku - zapowiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Dodał, że nowe prawo uwzględni zalecenia, jakie przygotował specjalny zespół ekspertów ds. TK powołany przez marszałka Sejmu.
- Planujemy, że po wynikach, jakie przedstawił specjalny zespół powołany przez pana marszałka Marka Kuchcińskiego, stworzymy nową ustawę. Kolejną, nową od samego początku - powiedział w wywiadzie dla PAP Karczewski.
- I mam nadzieję, że ta nowa ustawa już wszystkich zadowoli i wszystkich usatysfakcjonuje - dodał.
Raport zespołu ekspertów ds. TK składa się z trzech części: analizy opinii Komisji Weneckiej, analizy konfliktu polityczno-prawnego wokół Trybunału oraz propozycji dla władzy ustawodawczej, zawartej w 10 tezach.
Niektóre z propozycji przewidują, że TK w najważniejszych sprawach orzeka w pełnym składzie, a uchwała Sejmu o wyborze sędziego Trybunału przyjmowana jest większością trzech piątych głosów.
Raport opublikowano już po uchwaleniu i podpisaniu przez prezydenta ustawy o TK, przygotowanej w oparciu o rozwiązania zgłoszone przez PiS.
We wtorek zaskarżyli ją do Trybunału Konstytucyjnego posłowie PO, Nowoczesnej i PSL oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. Tego samego dnia TK zdecydował, że rozpozna ich wnioski łącznie.
Posiedzenie w sprawie zaskarżonej ustawy będzie miało charakter niejawny, publiczne ogłoszenie wyroku zaplanowano na czwartek 11 sierpnia o godz. 11.
Chcą "debizantyzacji" Trybunału
Jak dowiedziała się PAP w kierownictwie klubu PiS i w kierownictwie partii, trwają już zaawansowane prace nad przepisami - jak mówią politycy PiS - "debizantyzującymi" Trybunał Konstytucyjny.
Informacje te potwierdził w rozmowie z PAP wicemarszałek Sejmu i szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński.
- Podobnie jak w przypadku spółek Skarbu Państwa, odpraw i wynagrodzeń dla ich prezesów, które radykalnie ograniczyliśmy, zamierzamy też zmniejszyć przywileje sędziów TK - powiedział Brudziński.
Jak stwierdził, przywileje sędziów Trybunału są obecnie zbyt "wygórowane".
Według rozmówców PAP, obecni i przyszli sędziowie TK nie będą otrzymywać uposażenia po przejściu w stan spoczynku. Sędziowie będą pozbawieni także możliwości dodatkowej pracy poza Trybunałem, m.in. na uczelniach wyższych.
Jak mówił Brudziński, nie jest jeszcze ostatecznie przesądzone, czy sędziowie zostaną całkowicie pozbawieni uposażenia, czy zostanie ono znacząco ograniczone. - Ścierają się dwie koncepcje. Zobaczymy jakie rozwiązanie znajdzie się w ostatecznym kształcie projektu - tłumaczył wicemarszałek Sejmu.
Nowe przepisy mają też pozbawić sędziów możliwości korzystania ze środków na asystentów, a także ma zlikwidować możliwość pobierania niektórych dodatków funkcyjnych.
- To się wpisuje w koncepcję taniego państwa - powiedział PAP jeden z polityków Prawa i Sprawiedliwości.
Autor: ts//gak / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24