Z okazji Święta Pracy ulicami polskich miast przejdą dziś pierwszomajowe pochody. W Warszawie marsze będą aż trzy - Organizują je niezależnie od siebie OPZZ wraz z głównymi polskim partiami lewicowymi, Zieloni 2004 oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Według policji te i inne przemarsze mogą spowodować spore utrudnienia w ruchu drogowym.
Największy pochód w Warszawie organizuje Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Poza związkowcami w przemarszu udział wezmą m.in. przedstawiciele SLD, SdPl, PPS, Unii Pracy, Unii Lewicy, Racji Polskiej Lewicy i Federacji Młodych Socjaldemokratów. Pochód wyruszy sprzed siedziby OPZZ przy ul. Kopernika ok. godz. 11. Miał przejść ulicami Świętokrzyską, Nowym Światem, przez pl. Trzech Krzyży przed gmach Sejmu.
Ale rano okazało się, że przewidzianą wcześniej trasę trzeba będzie zmienić. Dlaczego? Bo na ul. Nowy Świat odbywa się kiermasz, który skutecznie uniemożliwia przejście uczestnikom marszu. Organizatorzy pochodu mówią o skandalu i zastanawiają się dlaczego władze miasta wydały dwie zgody na różne imprezy w tym samym czasie.
Zieloni i Nowa Lewica też gotowi
Około godziny 11 rozpocznie się też manifestacja Zielonych 2004 pod hasłem "Przeciwko dyskryminacji i prześladowaniom w miejscu pracy!". Pochód wyruszy sprzed Ministerstwa Gospodarki w stronę siedziby Konfederacji Pracodawców Polskich.
Swój pochód organizuje tez Nowa Lewica. Ten przemarsz rozpocznie się na rondzie de Gaulle'a i przejdzie Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem i ulicą Królewską w kierunku placu Grzybowskiego.
Także w południe zbierają się przeciwnicy Unii Europejskiej i wprowadzenia Euro w Polsce. Około 150 osób ma przejść z placu Trzech Krzyży pod pomnik Romana Dmowskiego.
Na pl. Defilad odbędzie się z kolei impreza nawiązująca do obchodów 1 maja z czasów PRL, pod hasłem "Czerwony Pic-Nic". Jej organizatorem jest Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
Utrudnienia dla kierowców
Rzecznik Komendanta Stołecznego Policji komisarz Marcin Szyndler mówi, że kierowcy będą musieli liczyć się z utrudnieniami w centrum stolicy. Wszystkie demonstracje będą zabezpieczane przez policję, co oznacza ograniczenie ruchu na wielu ulicach w godz. 9-14.
INNE MIASTA
Poznań - zbiórka uczestników manifestacji pierwszomajowej w Poznaniu o 10:00 przy placu im. Mickiewicza.
Gdańsk - do godziny 11:00 zbierać się będą uczestnicy pochodu na Targu Rybnym obok Technikum Łączności, przy pomniku "Tym, co za polskość Gdańska". Na 11:00 zaplanowano składanie kwiatów przed pomnikiem.
Katowice - o 11:00 początek obchodów pod pomnikiem gen. J. Ziętka.
Toruń - zbiórka uczestników pochodu pierwszomajowego planowana jest pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim o godz. 10:30, a wymarsz kolumny uczestników o godz. 11:00. Uczestnicy marszu przejdą spod pomnika Mikołaja Kopernika ulicą Chełmińską i Aleją Solidarności pod obelisk Juliana Nowickiego.
Częstochowa - tutaj wiec pierwszomajowy rozpocznie się o 12:00 przy Placu Pamięci Narodowej.
Opole - w godzinach 11:00-12:00 planowana jest uroczystość Święta Pracy pod pomnikiem przy Pl. Wolności.
Olsztyn - pochód przejdzie o godzinie 10:00 spod placu Jana Pawła II na rynek Starego Miasta.
Ku pamięci amerykańskich robotników
Obchodzone od ponad wieku 1. maja Święto Pracy, upamiętnia strajk robotników w Chicago z 1 maja 1886 roku, który został brutalnie stłumiony przez policję. Geneza święta jest związana przede wszystkim z walką o 8-godzinny dzień pracy. Święto wprowadziła w 1889 roku na kongresie w Paryżu II Międzynarodówka Socjalistyczna, wyznaczając na dzień obchodów właśnie rocznicę zajść w Chicago.
Pierwsze obchody Święta Pracy w wielu krajach, w tym również na terenie Polski, odbyły się już w 1890 roku. Obchody były organizowane zarówno przez lokalne związki zawodowe, jak i przez partie polityczne, które wpisały do swoich programów prawa pracownicze. Na ziemiach polskich przodowała w tym Polska Partia Socjalistyczna Józefa Piłsudskiego, zaś po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku - Związek Zawodowy Polski.
Po II wojnie światowej, w okresie PRL-u, święto 1 Maja było obchodzone bardzo uroczyście. Tego dnia odbywały się pochody, wiece i zgromadzenia, w których udział często był obowiązkowy lub premiowany możliwością zakupu atrakcyjnych towarów. Tak uroczyste obchody praktycznie zanikły po upadku PRL.
Po 1989 roku 1 maja organizowane są nadal manifestacje partii lewicowych, niekiedy dochodzi do starć demonstrantów z członkami organizacjami reprezentujących skrajną prawicę.
W kościele rzymskokatolickim dzień 1 maja jest obchodzony jako święto Józefa Robotnika, patrona ludzi pracujących.
Obecnie w wielu krajach 1 maja jest po prostu dniem wolnym od pracy i okazją do wyjazdu za miasto.
Źródło: PAP, IAR
Źródło zdjęcia głównego: TVN24