Polskie partie już na poważnie zabierają się do układania list kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W ten weekend decydują się losy kandydatów w Polskim Stronnictwie Ludowym i w Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Emocje budzą jak zawsze „jedynki”.
W sobotę zaczyna swoje prace nad listami do Parlamentu Europejskiego zaczyna PSL. Na Mazowszu oraz w województwie świętokrzyskim odbywają się okręgowe konwencje wyborcze.
PSL: z warszawskiej Piechociński, z mazowieckiej Kalinowski
Z informacji PAP wynika, że spore szanse na otwieranie stołecznej listy ludowców ma obecny poseł Janusz Piechociński. Z kolei z okręgu obejmującego obszar województwa mazowieckiego "jedynką" ma być wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski. O mandat z okręgu obejmującego Małopolskę i woj. świętokrzyskie walczyć ma m.in. jedyny europoseł z PSL w obecnej kadencji PE - Czesław Siekierski.
U ludowców konwencje ustalając kształt list nie zatwierdzają ich jeszcze ostatecznie - zrobi to Rada Naczelna ugrupowania. Regionalne konwencje Stronnictwa będą się odbywać w kolejnych regionach Polski w najbliższych tygodniach.
SLD: wspólna lista lewicy - albo nie
Rada Krajowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej, która zbiera się w sobotę w Warszawie, ma przyjąć strategiczny dokument "2010 plus" na najbliższe wybory do europarlamentu, wybory prezydenckie i samorządowe.
Najistotniejszą kwestią jest decyzja, czy lewica wystawi w czerwcowych wyborach jedną, czy dwie listy. Za jedną lewicowa listą jest były premier, obecnie senator niezależny Włodzimierz Cimoszewicz, który także zastanawia się nad wyborczym startem. Zapowiedział jednak, że nie wystartuje, jeśli nie wspólna lista lewicy nie powstanie.
Szanse na powstanie takiej listy wiszą jednak na włosku. Jak analizuje "Trybuna", Partia Demokratyczna w Parlamencie Europejskim zasilają szeregi liberałów, a nie Partii Europejskich Socjalistów. Nie akceptuje tego Unia Pracy. Innym potencjalnym problemem jest start byłego premiera Leszka Millera. Szef SLD Grzegorz Napieralski może mu zaproponować start w wyborach. Na start z jednej listy razem z Millerem nie zgadzają się stanowczo Demokraci.pl.
W SLD działa już Krajowy Sztab Wyborczy SLD, którym kieruje Marek Siwiec. Według informacji PAP w eurowyborach wezmą udział m.in. dotychczasowi eurodeputowani SLD: Marek Siwiec (z Poznania); Lidia Geringer de Oedenberg (Wrocław); Andrzej Szejna (Kraków) europoseł UP Adam Gierek (Katowice). Do startu przymierza się też kilku krajowych posłów, w tym Janusz Zemke (z Bydgoszczy, Tadeusz Iwiński (Olsztyn). Nadal nie wiadomo, czy do PE wystartuje szef klubu Lewicy, b. lider Sojuszu Wojciech Olejniczak.
Najistotniejszą kwestią jest decyzja, czy lewica wystawi w czerwcowych wyborach jedną, czy dwie listy. Za jedną lewicowa listą jest były premier, obecnie senator niezależny Włodzimierz Cimoszewicz, który także zastanawia się nad wyborczym startem. Jednak w samym SLD działa już Krajowy Sztab Wyborczy SLD, który nie uwzględnia kandydatów innych lewicowych ugrupowań.
Wybory na początku czerwca
W zeszłym tygodniu posłowie uchwalili zmianę prawa wyborczego. Dzięki niej będzie można przeprowadzić czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego w ciągu dwóch dni. Wyborcy będą mogli pójść do urn nie tylko w niedzielę (7 czerwca), ale i w sobotę (6 czerwca).
Posłowie liczą, że zwiększy to frekwencję. Krajowe Biuro Wyborcze ma jednak kłopot – w budżecie brakuje pieniędzy na przeprowadzenie dwudniowych wyborów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24