Do świątyń w całej Polsce wierni od rana zmierzają z koszami wypełnionymi jajkami, barankami, babkami, wędlinami, a nawet przyprawami. Pokarmy te w niedzielę znajdą się na świątecznych stołach. Wielka Sobota to dla wiernych dzień wyczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. - To wielkie wydarzenie, które zmieniło bieg historii - mówił kardynał Stanisław Dziwisz.
W Wielką Sobotę przez cały dzień w kościołach święci się koszyczki z pokarmami. W tradycyjnej święconce nie może zabraknąć jajek - symbolizujących nowe życie, baranka, chleba. Święcimy też wędliny, sól a w niektórych częściach Polski chrzan i ciasto. W Wielką Sobotę wierni odwiedzają także symboliczne groby Chrystusa.
Wielkanocne święcenie pokarmów przez Bazyliką Mariacką
Tłumy krakowian przybyły na Rynek Główny w Krakowie na tradycyjne święcenie wielkanocnych pokarmów. Piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że na święcenie przybyły całe rodziny, często z malutkimi dziećmi. Przed świątynią stanął ogromny stół. Przybyłym na uroczystość rozdawano bochenki chleba i jajka barwione w łuskach cebuli. Zgromadzonych przed Bazyliką Mariacką pobłogosławił metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. - Wielka Sobota jest czasem oczekiwania na wielkie wydarzenie, które zmieniło bieg historii. Zmartwychwstanie Jezusa jest ostatecznym zwycięstwem dobra nad złem, życia nad śmiercią - mówił kard. Dziwisz, który poświęcił koszyczki.
Jak przypomniał, wierni w Wielką Sobotę święcą wodę i sól na znak oczyszczenia i odnowienia życia oraz wolności od grzechu. Jajka zaś symbolizują odradzające się życie, a baranek wielkanocny symbolizuje Jezusa Chrystusa.
Białystok: Wspólne święcenie pokarmów
Tradycyjne święconki mieszkańców oraz kosze z wędlinami, wielkanocnymi babami i regionalnymi serami poświęcił w Białymstoku katolicki metropolita białostocki abp Edward Ozorowski.
Na białostockim rynku zebrało się w południe kilkuset mieszkańców, w tym także podopieczni organizacji charytatywnych zajmujących się pomocą ubogim rodzinom.
Na wspólnym, odświętnie przystrojonym stole ustawiono przyniesione przez białostoczan koszyczki ze święconką oraz duże kosze przeznaczone dla organizacji pomocowych: domów małego dziecka, Caritasu oraz Stowarzyszenia "Droga". W ramach przedwielkanocnej akcji "Wędrujący kosz dobroci" udało się zebrać ok. 16 ton żywności dla potrzebujących.
Wielkanocne śniadanie dla ubogich
Pokarmy, które potem spożyli ubodzy, w Gdańsku poświęcił proboszcz Bazyliki Mariackiej, ks. infułat Stanisław Bogdanowicz. Na Targu Węglowym, na wielkanocnym śniadaniu było co najmniej 200 najuboższych i bezdomnych.
Jak poinformował jeden z gdańskich restauratorów Piotr Dzik, on i jego koledzy po fachu przygotowali dla uczestników śniadania m.in. dwa tysiące gotowanych jaj, 600 kg pierogów, 150 kg białej kiełbasy, 500 kg bigosu, 300 chlebów i 70 kg różnych ciast. Posiłki rozdawali harcerze. Dla gości przygotowano też kilkaset paczek z żywnością, zawierających m.in. konserwy, wędliny i zupy w proszku.
Groby Pańskie w zakopiańskich sanktuariach
W tradycji polskiej, w Wielką Sobotę nawiedza się także Groby Pańskie. Zwyczaj urządzania ich wprowadził w naszym kraju w XII wieku zakon bożogrobców - Kanoników Regularnych Stróżów Bożego Grobu Jerozolimskiego. Od powstania styczniowego, nawiedzanie grobów miało wymiar patriotyczny. W różnych okresach historycznych, jak rozbiory, okupacja niemiecka czy stan wojenny, przy Grobach pojawiały się symbole nawiązujące do współczesnych wydarzeń.
Do hasła "otoczmy troską życie" oraz do fragmentu pieśni wielkanocnej "Na nic straż, pieczęć i skała" nawiązują tegoroczne Groby Pańskie w dwóch zakopiańskich sanktuariach Maryjnych.
"Otoczmy troską życie"
Grób Pański w sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na zakopiańskiej Olczy nawiązuje do hasła duszpasterskiego "Otoczmy troską życie". Przedstawia on ukrzyżowanego Jezusa i zwróconych ku niemu współczesnych, młodych ludzi ze swoimi problemami i rozterkami.
- Temat ochrony życia jest dzisiaj jak najbardziej aktualny. Każdy człowiek musi stanąć przy tym "krzyżu" i zapytać właśnie siebie o wiarę, świadectwo jakie daje w swoich rodzinach i społeczeństwie, w którym żyje i pracuje - powiedział kustosz olczańskiej parafii, ks. Mieczysław Kozłowski.
Grób Pański w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach nawiązuje natomiast do fragmentu pieśni Wielkanocnej "Na nic straż, pieczęć i skała". Przedstawia pękniętą skałę z niszą i pieczęcią. W centralnym miejscu umieszczono Najświętszy Sakrament i figurę Jezusa. - Jest to Grób niezwykle biblijny. Mówi o zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią - powiedział kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, ks. Marian Mucha.
Tradycyjnie przy Grobach w zakopiańskich sanktuariach stoją honorowe warty strażaków i górali.
Wieczorem zabrzmi: Alleluja!
Wielka Sobota to w tradycji katolickiej dzień poprzedzający Zmartwychwstanie Chrystusa. To dzień żałoby po ukrzyżowanym w piątek Zbawicielu. W kościołach nieustannie trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, wystawionego po piątkowej liturgii Męki Pańskiej w symbolicznym grobie.
Po zmierzchu w kościołach odprawiana będzie Wigilia Paschalna. To centralna część Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego. Liturgia rozpoczyna się od poświęcenia ognia i świecy paschalnej. Po ośmiu czytaniach liturgicznych i Ewangelii w kościołach pierwszy raz od początku Wielkiego Postu zabrzmi świąteczne: Alleluja
Źródło: PAP, IAR