Chrystus leżący w szpitalnym łóżku z odłączoną kroplówką, a obok niego kołyska wyścielona czarnym posłaniem - krakowscy ojcowie Pijarzy znów zaskakują aranżacją Grobu Pańskiego. W ten sposób chcą zwrócić uwagę na gorące problemy społeczne.
- Chodzi o sprawę eutanazji, aborcji i ludzkiego cierpienia - wyjaśnia o. Szymon Kurpios, autor Grobu Pańskiego w Kościele Pijarów w Krakowie. - Wiara ma nam pomoc zrozumieć to, co jest niezrozumiale - podkreśla.
Ten grób nie jest kontrowersyjny, dotyka bardzo poważnych tematów, tematów, które dotykają każdą polską rodzinę. To Chrystus i jego postawa wskazują nam na to, by z wiara przechodzić z życia do jego kresu, do śmierci. O. Szymon Kurpios
Wystrój Grobu Pańskiego jest bardzo realistyczny, bo pijarzy wykorzystali autentyczne szpitalne sprzęty. Naturalnych rozmiarów figura Chrystusa z ciemnego drewna kontrastuje z bielą pościeli i łóżka, pod którym postawiono emaliowany basen. Obok stoi niepotrzebna już kroplówka. W tle widać gablotę z laboratoryjnym szkłem, mikroskop, kozetkę, nocną szafkę i metalowy kosz na śmieci.
Czarne łóżeczko
Z drugiej strony łóżka z figurą Chrystusa postawiono nieczęsto obecne w kościelnym przedstawieniu Grobu Pańskiego dziecięce łóżeczko. Jest ono posłane na czarno i otoczone kręgiem pluszaków. W środku zamiast noworodka pijarzy złożyli wiązankę lilii, symbolizujących - jak wyjaśnili - niewinność dziecka i jego niezawinione cierpienie.
O. Szymon Kurpios zapewnia: - Ten grób nie jest kontrowersyjny, dotyka bardzo poważnych tematów, które obchodzą każdą polską rodzinę. To Chrystus i jego postawa wskazują nam na to, by z wiarą przechodzić z życia do jego kresu, do śmierci.
500 krzyży i 42 miliony aborcji
Na ścianach i stropie krypty wisi pół tysiąca krzyży, mających symbolizować współczesną Golgotę. Po lewej widać planszę z napisem: "Rocznie na świecie wykonuje się ponad 42 mln aborcji", a po prawej – listę krajów dopuszczających eutanazję. W tle odtwarzane są fragmenty papieskich homilii, poświęconych obronie życia.
Przeciwwagą oraz alternatywą dla eutanazji i aborcji ma być duża plansza przy wejściu do krypty, pokazująca Okno Życia Caritas, gdzie matki, które nie chcą bądź nie mogą wychować dziecka, mogą zostawić noworodka.
W zeszłym roku był "supermarket"
Chrystus w szpitalnym łóżku to kolejna współczesna wzbudzająca kontrowersje aranżacja ojców Pijarów. Rok temu krakowscy duchowni zszokowali wiernych kładąc figurę Chrystusa w otoczeniu przypominającym hipermarket. Zwracali w ten sposób uwagę na problem zatracania się ludzi w konsumpcyjnym stylu życia.
Ze święconkami do kościołów
W Wielką Sobotę przez cały dzień w kościołach święci się koszyczki z pokarmami. W tradycyjnej święconce nie może zabraknąć jajek - symbolizujących nowe życie, baranka, chleba. Święcimy też wędliny, sól a w niektórych częściach Polski chrzan i ciasto.
Dziwisz: Pamiętajmy o dzieciach z Włoch
Przed Bazyliką Mariacką święconki przyniesione przez dzieci poświęcił kard. Stanisław Dziwisz. - Radując się z tego spotkania pamiętajmy o tych dzieciach we Włoszech, które przeżyły straszne chwile trzęsienia ziemi. I módlmy się o to, żeby te trzęsienia się skończyły i nikomu już nie zagrażały - mówił kard. Dziwisz.
Wieczorem zabrzmi: Alleluja!
Wielka Sobota to w tradycji katolickiej dzień poprzedzający Zmartwychwstanie Chrystusa. To dzień żałoby po ukrzyżowanym w piątek Zbawicielu. W kościołach nieustannie trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, wystawionego po piątkowej liturgii Męki Pańskiej w symbolicznym grobie.
Po zmierzchu w kościołach odprawiana będzie Wigilia Paschalna. To centralna część Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego. Liturgia rozpoczyna się od poświęcenia ognia i świecy paschalnej. Po ośmiu czytaniach liturgicznych i Ewangelii w kościołach pierwszy raz od początku Wielkiego Postu zabrzmi świąteczne: Alleluja.
mac,kaw/ola
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: PAP