Ocena z religii nie będzie wystawiana za to, czy uczeń chodzi do kościoła, ale za jego wiedzę - zdecydowała Komisja Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski. Pełnoletni uczeń będzie mógł sam zrezygnować z lekcji religii, a przed ukończeniem 18 lat - za zgodą rodziców.
Dokument "Zasady oceniania osiągnięć edukacyjnych z religii Rzymsko-Katolickiej w szkołach publicznych" został podpisany przez przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski, arcybiskupa Kazimierza Nycza. Obowiązuje on we wszystkich szkołach od 1 września.
Liczy się wiedza
Nauczyciele religii na początku każdego roku szkolnego będą informować uczniów oraz o wymaganiach niezbędnych do uzyskania konkretnych ocen. W dokumencie jest jasno napisane, że ocenianiu "nie podlegają praktyki religijne, tylko wiedza religijna".
W dokumencie podkreślono, że ocena roczna z religii nie ma wpływu na promocję do następnej klasy, ani na ukończenie szkoły.
Stopień pojawi się na świadectwie ukończenia szkoły. Będzie to ocena uzyskana w najwyższej klasie.
Pełnoletni uczeń w każdej chwili będzie mógł zrezygnować z chodzenia na religię. Jeśli jest niepełnoletni, niezbędna mu będzie zgoda rodziców.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24