10 odznaczeń dla byłych premierów i dwa dla negocjatorów wejścia Polski do Unii Europejskiej chciałby przyznać Grzegorz Napieralski. Lider SLD zwrócił się z taką prośbą do prezydenta Bronisława Komorowskiego. A Pałac odpowiada: czemu za pośrednictwem mediów?
Napieralski chce, by odznaczeni zostali byli premierzy: Tadeusz Mazowiecki, Jan Krzysztof Bielecki, Jan Olszewski, Waldemar Pawlak, Hanna Suchocka, Józef Oleksy, Włodzimierz Cimoszewicz, Jerzy Buzek, Leszek Miller i Marek Belka, a także negocjatorzy wejścia Polski do UE - Jan Truszczyński i pośmiertnie Jan Kułakowski.
- Prezydent powinien wykorzystać do tego właśnie ten czas prezydencji - podkreślił szef Sojuszu na konferencji prasowej. Jak zaznaczył, są to liderzy, którzy ciężko pracowali, a za nimi byli też ministrowie, ambasadorowie i urzędnicy.
"Droga Polski do UE nie była łatwa"
W liście skierowanym do Komorowskiego Napieralski zwrócił natomiast uwagę, że "droga Polski do UE nie była łatwa i wymagała wielu wyrzeczeń, niełatwych kompromisów i wspólnej realizacji priorytetów ponad politycznymi podziałami".
- Wprowadzenie Polski do UE to wielki sukces wszystkich obywateli, to również zasługa wszystkich prezydentów, premierów i negocjatorów, którzy w okresie transformacji, dostosowywania prawa i procesu akcesji sprawowali powierzony im urząd - zaznaczył przewodniczący SLD.
Wymiernym przełożeniem tego typu intencji na rzeczywistość byłoby bezpośrednie zwrócenie się z tą sprawą do prezydenta, a nie za pośrednictwem mediów. Joanna Trzaska-Wieczorek, biuro prasowe Kancelarii Prezydenta
Pałac: zadziwiające
Poproszona o komentarz szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała, że forma komunikowania się szefa SLD z prezydentem jest zadziwiająca. - Wymiernym przełożeniem tego typu intencji na rzeczywistość byłoby bezpośrednie zwrócenie się z tą sprawą do prezydenta, a nie za pośrednictwem mediów - zaznaczyła.
Jednocześnie podkreśliła, że Bronisław Komorowski w swoim piątkowym wystąpieniu przed zgromadzeniem posłów i senatorów w związku z objęciem przez Polskę prezydencji jednoznacznie odnotował udział wszystkich opcji politycznych - od lewicy do prawicy - w procesie integracji Polski z UE.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, PAP