Dla ludzi ułatwienie, dla ptaków śmiertelna pułapka. Według przyrodników, łabędzie rozbijają się o słabo widoczne dla nich stalowe wanty mostu w Bydgoszczy. Jego budowa w pobliżu zimowiska łabędzi była od początku kwestionowana, mimo to inwestycja ruszyła.
Rzeka Brda to jedno z niewielu miejsc, które gdy chwyci mróz - nie zamarza. I dlatego właśnie tam najchętniej zimują łabędzie. Teraz okazuje się, że czeka tam na nie śmiertelna pułapka - nowy most wantowy, niewidoczny dla ptaków.
Ekolog Dawid Kilon udokumentował na swoich zdjęciach, czym kończy się dla łabędzi lot nad mostem. Widać na nich martwe ptaki, które rozbiły się o metalowe wanty.
- Obrały pułap mniej więcej wysokości mostu, nie widziały go z daleka. Leciały na niego niczym w pajęczynę, te które uszły z życiem miały szczęście. Niestety dwóm to się nie udało - mówi Kilon.
Pomarańczowy, a nie niebieski
Jak wyjaśnia, stało się tak z powodu koloru mostu. - Barwa niebieska jest obojętna dla ptaków, tutaj znacznie bardziej odpowiedni byłby jaskrawoczerwony czy pomarańczowy. Tego typu kolory stosuje się w konstrukcjach w innych miejscach Polski (jak choćby most Siekierkowski w Warszawie - red.) - zaznacza Kilon.
O swoich obawach ekolodzy alarmowali władze miasta już w sierpniu ub. roku. Jednak Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej utrzymuje, że wszystko jest w porządku. Twierdzi też, że decyzja środowiskowa wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska była pozytywna.
- Na etapie decyzji środowiskowej nie było żadnych zastrzeżeń, co do kolorystyki i konstrukcji mostu, w związku z tym została złożona aplikacja, której zostało przyznane refinansowanie ze środków europejskich - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
"Barwa nie może być zachowana"
Czy rzeczywiście? Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wskazuje, że decyzja zobowiązywała inwestora do tego, by wanty były w kolorze widocznym dla ptaków. I na dowód pokazuje dokumenty. - Skoro doszło do kolizji ptaków z wantami, to wiadomo, że ta barwa nie może być zachowana - podkreśla Marek Michnikowski, konserwator przyrody.
Zarząd Dróg Miejskich już się martwi, że zmiany w kosztorysie mogą oznaczać problemy. - Narażamy się na ewentualne zakwestionowanie finansowania dodatkowych prac związanych z inwestycją - mówi Kosiedowski.
Na spotkaniu, które ma się odbyć w sprawie mostu, ma być podjęta decyzja m.in. odnośnie barwy, jaką będą mieć ostatecznie metalowe wanty.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24