Czterech na pięciu młodych Polaków uważa, że ślub kościelny jest potrzebny i ważniejszy od cywilnego. Jednocześnie 94 proc. z nich akceptuje rozwód, jako zakończenie nieudanego związku - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".
Wśród powodów do takiego zakończenia związku najczęściej wymienia się przemoc (81 proc.), niewierność małżeńską (41 proc.) i uzależnienia (24 proc.). Czynniki takie jak brak miłości, kłótnie i oddzielne życie mają raczej drugorzędne znaczenie. Przy czym 76 proc. pytanych "raczej" akceptuje rozwody, a 18 "zdecydowanie".
Ideałem rodziny dla młodych Polaków jest para (ze ślubem kościelnym) i dziećmi. A dzieci chce mieć aż 80 proc. ankietowanych. Najlepiej by było ich dwoje, ale za jedynakami czy trojgiem pociech opowiedziało się po kilkanaście procent ankietowanych.
Małżeństwo tak, ale...
Prawie 80 procent osób w wieku 18-26 lat uważa, że małżeństwo ma i będzie mieć duże znaczenie. Jednocześnie w ciągu pięciu lat przybyło (z 34 do 52 procent) zwolenników zrównania w prawach par bez ślubu z małżeństwami.
GfK Polonia przeprowadziła sondaż między 4 a 8 marca na próbie 181 Polaków w wieku 18-26 lat. Bardzo zbliżone wyniki uzyskał prof. Leon Dyczewski z KUL-u, który w latach 2004 – 2005 badał wyobrażenia młodzieży o małżeństwie i rodzinie.
Źródło: Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu