26 osób związanych z grupą organizującą przerzuty nielegalnych imigrantów z Wietnamu do krajów UE, w tym Polski, zatrzymano podczas międzynarodowej akcji na terenie sześciu europejskich państw. Sprawa wyszła na jaw dzięki funkcjonariuszom bieszczadzkiego oddziału SG. Materiał "Faktów" TVN.
26 osób podejrzewanych o organizowanie nielegalnej migracji zatrzymano 19 listopada podczas akcji przeprowadzonej jednocześnie na terenie 6 krajów europejskich (Polski, Czech, Finlandii, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii) w ramach operacji "Common Action Day".
Operacja miała na celu rozbicie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej organizującej przerzuty nielegalnych imigrantów narodowości wietnamskiej do Polski i innych krajów Unii Europejskiej. Była nadzorowana przez Europol i Europejską Jednostkę Współpracy Sądowej "Eurojust".
Przerzucali imigrantów z Wietnamu
Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że już w Wietnamie grupa organizowała chętnym do migracji paszporty, a następnie odbierała ich na lotnisku w Moskwie. Dalej imigranci byli transportowani w odosobnione miejsca, gdzie w zamknięciu, często pozbawieni jedzenia i picia, oczekiwali do momentu zorganizowania im dalszego przerzutu. Warunkiem dalszej podróży było otrzymanie zapłaty od przerzucanych cudzoziemców lub od ich rodzin. W chwili otrzymania informacji o wpłacie organizatorzy wypuszczali imigrantów na wolność w Polsce lub organizowali im dalszy przerzut do krajów Europy Zachodniej.
Za przerzut jednego cudzoziemca członkowie gangu pobierali opłaty. Ich wysokość zależała od trasy przerzutu: z Wietnamu do Polski – ok. 15 tys. dolarów, z Rosji do Polski – 10 tysięcy dolarów, z Rosji do Niemiec – 11 tysięcy dolarów oraz z Polski do Niemiec – tysiąc dolarów.
W trakcie śledztwa - nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie - ustalono, że gang działający na terenie Polski jest ściśle powiązany z innymi grupami, działającymi na terenie państw Unii Europejskiej.
Skoordynowana akcja
W operacji na terenie Polski wzięli udział funkcjonariusze Zarządu Operacyjno-Śledczego KG SG oraz oddziałów SG: Bieszczadzkiego, Nadwiślańskiego, Nadodrzańskiego i Śląsko – Małopolskiego. Działania przeprowadzali w okolicach Warszawy, Wólki Kosowskiej, a także na terenie woj. śląskiego, lubelskiego i lubuskiego. Zatrzymali w sumie osiem osób podejrzewanych o organizowanie przerzutów.
Podczas przeszukań zabezpieczono m.in. laptopy, telefony komórkowe i karty SIM. Zatrzymani odpowiadać będą też m.in. za pranie brudnych pieniędzy i fałszerstwa.
Autor: kło / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Straż Graniczna